İngiltereli borsa hack’lendi, 336 Bitcoin çalındı

İngiltere merkezli kripto para borsası Cashaa'nın Cuma günü saldırıya uğradığı ve 336 BTC kaybettiği ortaya çıktı. Bu miktar, mevcut fiyatlarla 3 milyon 100 bin dolar ediyor.

laptop-hacker

İngiltere merkezli kripto para borsası Cashaa saldırıya uğradı.

Borsadan yapılan açıklamaya göre olay, Cuma günü yaşandı. Bir çalışanın sisteme girmesi ve şirketin cüzdanından iki transfer yapmasından sonra borsa, 336 BTC kaybetti.

Borsa, bilgisayar korsanının cüzdana girilir girilmez bildirim aldığını ve hemen harekete geçerek para çaldığını düşünüyor. Kimliği henüz tespit edilemeyen kişinin Hindistan’ın doğusunda yer alan Delhi şehrinden olduğu tahmin ediliyor. Cashaa, olayı Delhi Siber Suç Bürosu’na bildirdi.

Bitcoin göndermek ve saklamak için bir Blockchain.com cüzdanı kullanan şirket, tüm para çekme işlemlerini 24 saat süre ile askıya aldı. Bu arada yönetim, borsanın tüm kayıpları üstlenip üstlenmeyeceğine yönelik bir karar almak için toplanıyor.

Saldırgan, yüzlerce BTC’yi cüzdandan çeker çekmez takip edilmeyi zorlaştırmak için giderek daha küçük miktarlara böldüğü parayı sayısız cüzdana aktardı. Borsanın CEO’su Kumar Gaurav, konu hakkında Cointelegraph‘a yaptığı açıklamada, saldırganların bazı borsaların parayı aklayacaklarından emin olduklarından dolayı cüretkâr olduklarını ve bu tarz borsaların kapatılması gerektiğini söyledi. Ayrıca CEO, Binance’in yanı sıra Hindistan’da CoinDCX, WazirX ve Bitbns gibi borsalara hızla destek vermelerinden dolayı teşekkür etti.

Saldırının ortaya çıkmasından sonra borsanın MXC’de işlem gören kripto parası Casaa (CAS), yüzde 40’ın üzerinde değer kaybına uğradı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl