CBOE, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini durduruyor

2017 yılında dünyanın ilk Bitcoin vadelilerini piyasaya süren CBOE, şu an için yeni sözleşme listeleme niyetinde olmadığını açıkladı.

Dünyanın en büyük vadeli işlem borsalarından biri olan CBOE, 2017 yılının Aralık ayında Bitcoin için dünyanın ilk vadeli işlem sözleşmelerini listelemişti.

En büyük kripto para, CBOE’de vadeliler listelendiği sıralarda 20 bin dolarla zirveye çıkmış, CBOE’den bir hafta sonra CME’nin de Bitcoin vadelilerini listelemeye başlamasıyla bugüne kadar gelen sert bir ayı piyasasına girmişti.

Bir numaralı kripto paranın fiyatı, vadelilerin listelenmesini takiben yaklaşık 1.5 yılda 20 bin dolardan 3000 dolar seviyelerine çekildi.

Bu arada FED’in San Francisco şubesi de gerçekleştirdiği araştırmada Bitcoin’deki fiyat düşüşünün nedeni olarak vadelilerin piyasaya sürülmesi olduğu sonucuna varmıştı.

Bazı piyasa katılımcılarının Bitcoin’de düşüşün nedeni olarak gördüğü bu vadeli işlem ürünlerini sunmaya başlayan ilk borsa olan CBOE, bugün yaptığı açıklama ile Mart ayında yeni sözleşme listelemeyeceğini duyurdu.

Şu an için ek BTC vadelisi listeleme niyetinde olmadığını bildiren borsa, daha önce listelenen mevcut sözleşmelerin son tarihe kadar alım satım için uygun olacağını belirtti.

Bu açıklama, yeni Bitcoin vadelilerinin CBOE’de geçici bir süre durdurulduğu anlamına geliyor. Yani CBOE, ilerleyen tarihlerde tekrar yeni sözleşme listelemeye karar verebilir.

CBOE’nin bu kararı, pazara büyük ölçüde BitMEX ile CME’nin hakim olması ve işlem hacimlerinin oldukça düşük seviyede seyretmesi nedeniyle aldığı ifade ediliyor.

CBOE ve CME Bitcoin vadelileri hacim karşılaştırması

Bitcoin için ne anlam ifade ediyor?

Gelişme, Bitcoin’den çok CBOE’yi ilgilendiriyor. Düşük hacimleri gereği şu aşamada borsanın herhangi bir kararının Bitcoin’in fiyatlarını önemli ölçüde etkileyebileceği söylenemez. BitMEX ya da CME gibi bir borsanın benzer bir karar alması piyasada önemli bir değişiklik yaratabilirdi. CBOE’nin sunduğu Bitcoin vadelilerine ilginin az olması ve buna bağlı olarak düşük işlem hacminden ötürü kârlılıkta güçlük çekmesinin Bitcoin’i liste dışı etme kararının birincil nedeni olması muhtemel.

Nitekim Bitcoin, haberin ardından da yatay seyrini sürdürdü. En büyük kripto para, Bitstamp üzerinde yayın saatinde 3850 dolardan işlem görüyor.

Son olarak yakında piyasaya girecek olan Bakkt ve ErisX borsalarıyla beraber CBOE’nin işi bu alanda daha da zorlaşacak. Her iki yeni borsa, CBOE ile CME’den farklı olarak fiziksel teslimli Bitcoin vadelileri sunmayı planlıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl