Dördüncü çeyrekte Bitcoin’de yükselişi müjdeleyen ipuçları

Lider kripto para 6,600'ün biraz üzerinde el değiştirirken dördüncü çeyrekte bir yükselişi müjdeleyen bazı ipuçları bulunuyor.

Bitcoin’de dördüncü çeyrekte bir boğa kopuşunu haber veren bazı ipuçları var.

Lider kripto para şu sıralarda Eylül’ün açılış fiyatından yüzde 6.4’lük bir düşüşle 6,630 dolardan işlem görüyor. Ek olarak BTC, Ağustos ayında da yüzde 10’luk bir düşüş kaydetti.

Ancak arka arkaya aylık kayıplara karşın kripto para, üçüncü çeyrekte yüzde 2’lik bir kazanç elde etti. Ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), dikkate değer bir Bitcoin ETF başvurusunu reddetmemiş olsaydı çeyreklik kazanç çok daha büyük olabilirdi.

Temmuz: BTC, boğaları piyasanın yanlış tarafında hapsetti

Bitcoin, dört aylık düşüş kanalının yukarı yönlü kırıldığının onaylanmasıyla 25 Temmuz’da iki ayın en yüksek seviyesi olan 8,507 doları gördü.

Bununla birlikte uzun vadeli ayıdan boğaya trend değişimi, kısa ömürlü oldu ve fiyatlar, SEC’in ikinci kez Winklevoss kardeşlerin Bitcoin ETF başvurusunu reddetmesi nedeniyle 27 Temmuz’da 8,000 doların altına düştü.

Yine de lider kripto para Temmuz ayında yüzde 21’lik bir kazanç gördü.

Ağustos: Satıcılar ilk yarıyı domine etti

BTC, Temmuz sonlarındaki ETF reddinden ötürü ilk iki hafta düştü. Kripto para, 14 Ağustos’ta Bitfinex’te 5,859 dolara kadar geriledi ve ay sonunda 7,000 dolara yükseldi.

Yüksek riskli alternatif kripto paralardan Bitcoin’e ve muhtemelen itibari paralara bir geçiş olduğuna işaret eder nitelikte BTC’nin baskınlık oranı 19 Aralık 2017’den bu yana ilk defa yüzde 50’nin üzerine çıktı.

SEC’in Ağustos ayının ikinci yarısında da birkaç ETF başvurusunu reddettiğini belirtmek gerekiyor. Yine BTC, olumsuz haberlerden etkilenmedi, çünkü muhtemelen yatırımcı topluluğu beklenen kötü haberleri fiyatlandırmıştı.

Bu çabuk iyileşme durumu, kripto parayı daha iyi zamanların beklediği spekülasyonunu tetikledi ve fiyatlardaki yüzde 10’luk düşüş gölgede kaldı.

Eylül: BTC bir başka alçak yüksek oluşturdu

BTC’nin ayın ilk haftasında 7,500’ün üzerine tırmanması, haftalık MACD’deki boğa dönüşü tarafından desteklendi. Sonuç olarak kripto paranın Temmuz ayının en yüksek seviyesi olan 8,500’ün üzerine çıkması bekleniyordu.

Bunun yerine fiyatlar 5 Eylül’de keskin bir şekilde düştü ve günlük grafikte 7,500 dolar civarında bir başka alçak yüksek’i terk etti. Günlük grafikte yükselen kama kırılımı, Temmuz aylarından satışların kaldığı yerden devam edeceğinin sinyalini verdi. Ancak, 6,000 dolar bir kez daha ayılar için sert bir engel olduğunu kanıtladı.

Geleceğe bakış: Grafikler dördüncü çeyrek için daha parlak görünüyor

Kripto paranın 6,000 doları ısrarlı bir şekilde savunması, milyarder yatırımcı Novogratz ve Fundstrat’tan Tom Lee gibi isimlere BTC piyasasında satıcı yorgunluğu yaşandığını ve dibin 6,000 dolar civarında olduğunu düşündürdü.

Ancak bir boğa trend değişimi, BTC’nin 7,429 doların üzerine ulaşmasından sonra teyit edilecek.

Haftalık grafikte BTC, dar bir fiyat aralığı inşa etti. İlginç bir şekilde aralığın üst kenarı Ağustos ayının en yüksek seviyesi olan 7,429 dolarda bulunuyor.

Bu seviyenin üzerinde bir hareket ayıdan boğaya bir trend değişiminin sinyali olacak ve 8,507, hatta 9,990 dolara doğru daha güçlü bir ralliye olanak sağlayacak.

Buna ek olarak BTC’nin dördüncü çeyrekte bir boğa görünümüne kavuşma ihtimali, kripto paranın tarihsel olarak takvim yılının son üç ayında iyi performans göstermesi nedeniyle yüksek seyrediyor.

Bitcoin’in dördüncü çeyrekteki performansı:

Yukarıdaki tablodan da görülebileceği gibi kripto para, son sekiz yılın altısında dördüncü çeyrekte yeşildeydi.

Kripto para, Aralık 2017’deki 20,000 dolarlık seviyeden yüzde 70 geride olduğu için modelin kendini tekrar etmesi muhtemel görünüyor.

Kaynak: CoinDesk


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl