“Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i CIA nedeniyle terk etti”

Bitcoin'le ilgili güçlü bir teoriye göre, Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin'den ayrılmasında ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) etkisi var.

Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto, 2011 yılında aniden ortadan kayboldu ve bir daha da rastlanamadı. Nakamoto’nun gerçek kimliğini ortaya çıkarmak için şimdiye kadar pek çok girişim yapılsa da bu girişimlerden bir sonuç alınamadı.

Nakamoto, Bitcoin’in gelişiminde aktifken, dış dünyayla iletişimi çoğunlukla forum paylaşımları, e-postalar ve IRC kanalları üzerinden sağlıyordu. Nakamoto’nun iletişim arşivine buradan ulaşılabiliyor.

Nakamoto takma adını her kim kullanıyorsa Bitcoin projesinden ayrılacağının sinyalini hiçbir zaman vermedi. Nakamoto’nun başka gizemli projelerde çalışmak için Bitcoin projesinden ayrıldığı, üçüncü bir taraf aracılığıyla duyuruldu.

CIA daveti

Şimdiye kadar tekrarlanan bir teoriye göre, Nakamoto’nun Bitcoin projesinden ayrılmasında CIA’in ve yazılım geliştiricisi Gavin Andresen’in dahli var. Önceden Bitcoin projesinde lider geliştirici olarak görev yapan Andresen, Nakamoto’nun da halefi kabul ediliyor.

Andresen, 27 Nisan 2011’de CIA binasındaki gelişmekte olan teknolojiler konferansında Bitcoin’i konuşmak için davet aldığını ve bu konuşmaya hazırlandığını iddia etmişti.

Andresen, o günlerde bu konuyla ilgili olarak şunları yazmıştı:

CIA‘de Bitcoin’i konuşmanın, onların yapmalarını istemediğimiz bir şey yapmaya çalışacakları ihtimalini artıracağını düşünmüyorum, bu yüzden de çok az endişeliyim. Davetlerini kabul etmenin ve Bitcoin’in ne olduğunu onlara açık açık anlatmanın, onu bir tehdit olarak görme ihtimallerini azaltacağını düşünüyorum.”

İlginç olan şu ki; Andresen’in bu duyurusundan yalnızca 4 gün önce, Nakamoto Mike Hearn’e yolladığı ilginç e-postada, “Başka şeylere geçtim. Proje Andresen ve diğer herkesle emin ellerde.” ifadelerini kullanıyordu.

Sonunda Andresen de Bitcoin’den ayrıldı

CIA ziyaretinden birkaç ay sonra Bitcoin’in gelişimini tartışmak için bir podcast yayınına katılan Andresen’den Nakamoto’yla en son ne zaman görüştüğünü açıklaması istenmiş ve Andresen’in yanıtı şöyle olmuştu:

“Son birkaç aydır Nakamoto’dan bir e-posta almadım. Aslında ona gönderdiğim son e-postada CIA’de bir konuşma yapacağımı söyledim. Bu yüzden, bunun onun kararlarında (ayrılık) bir etkisi olmuş olabilir.”

Nakamoto’yla ilgili birçok şeyde olduğu gibi, Andresen’in CIA’deki konuşmasının onun ayrılma planını etkileyip etkilemediği veya etkilediyse nasıl etkilediği net değil.

Haber: The Next Web

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl