Çin’den Bitcoin madenciliğine darbe hazırlığı

Çin'in devlet planlama teşkilatının Bitcoin dahil olmak üzere kripto para madenciliğini yasaklamak istediği bildiriliyor.

Reuters, Çin’in makroekonomik politikaları hazırlamaktan sorumlu devlet kurumunun kripto para birimi sektöründe artan bir hükümet baskısının işareti olarak Bitcoin madenciliğini yasaklamak istediğini bildirdi.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) tarafından ilk defa 2011’de yayınlanmaya başlayan teşvik etmek, sınırlamak ya da ortadan kaldırmak istenen sektörler listesinin revize edilmiş taslak haline Bitcoin dahil olmak üzere kripto para madenciliği de eklendi. Kripto para madenciliği listede istenmeyen bir sektör olarak sınıflandırıldı.

NDRC, bu listede istenmeyen olarak sınıflandırılan faaliyetlerin ilgili yasalara ve düzenlemelere uymadıkları, güvenli olmadıkları, kaynakları boşa harcadıkları veya çevreyi kirlettikleri için engellenmesi gerektiğini söylüyor.

Taslak liste üzerine 7 Mayıs’a kadar halktan görüş alınacak. Liste, geri bildirimler doğrultusunda yapılacak son değişikliklerin ardından yürürlüğe girecek.

Öte yandan devlete ait Securities Times gazetesi, bugün taslak listenin ülkenin endüstriyel politikasının kripto para sektörüne yönelik tutumunu açıkça yansıttığını yazdı.

Çin’de kripto para sektörü, regülatörlerin ICO’ları yasaklamaya ve ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarını kapatmaya başladığı 2017’den bu yana yoğun bir inceleme altında.

Dünyanın en büyük madencilik şirketlerine ev sahipliği yapan Çin’de hükümet baskısı nedeniyle, birçok madencilik çiftliği, halihazırda yurt dışında farklı yerler arayışında.

“Bitcoin’in fiyatı düşmez, yükselir”

Olası bir yasak durumunda Bitcoin’in fiyatı bundan nasıl etkilenir? Sosyal ticaret platformu eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan, bunun Bitcoin’in fiyatını düşürmeyeceğini aksine artıracağını iddia ediyor. Greenspan, “Eğer sonunda yasaklanırsa Bitcoin’in fiyatının düşmekten ziyade artması daha olası. Ucuz Çin elektriğinin kaybı, madencilik maliyetini yükseltecek. Ayrıca Bitcoin madenciliğinin Çin eliyle merkezileştiği iddialarının da ortadan kalkmasına yol açacak.” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl