Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çin Merkez Bankası yetkilisi: Bitcoin, yatırım aracı olarak kullanılmalı

Çin’in mevcut merkez bankası başkan yardımcısı Li Bo, Asya Boao Forumu’nda kripto paralarla ilgili konuştu. Bo, Bitcoin gibi kripto paraların para birimi değil, yatırım aracı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Sözlerine “Kripto varlıkların gelecekte bir yatırım aracı olarak önemli bir rol oynayacağını düşünüyoruz.” diye devam eden Bo, Çin dahil birçok ülkenin kripto paraların nasıl düzenlenmesi gerektiğine dair araştırmalarını sürdürdüğünü, bu tür varlıklarda spekülasyonun ciddi finansal risklere neden olmayacağından emin olmak için düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Çinli kripto para gazetecisi Coin Wu’nun aktardığına göre merkez bankası yetkilisi, kripto varlıklar için ne gibi düzenleyici kurallar gerektiğini anlayana kadar mevcut önlemlerin ve uygulamaların sürdürüleceğini kaydetti.

Li Bo ayrıca, özel şirketler tarafından ihraç edilen stabil kripto paraların Bitcoin’den daha sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini ifade etti.

Çinli yetkililerin kripto paralarla ilgili görüşleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile örtüşüyor. TCMB, geçtiğimiz günlerde kripto varlıkların ödemelerde kullanılmamasına dair bir yönetmelik yayınlamış ve kripto paraların ödemelerde kullanılmasını yasaklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Şerif Özdemir Cevapla

    Be güzel kardeşim, açıklama nasıl bizim merkez bankasıyla örtüşüyor? Yaptırımlar aynı olsa bile Çin gibi tutucu bir devlet için bu açıklama çok pozitif bir nitelik taşıyor. Bizde yetkili kurum açıklamaları genel bağlamda güvenilmez olduğu yönündeyken adamlar açık açık yatırım aracı olarak kullanılması teşvik etmişler. Zaten bir yıldır kendi dijital paralarını yerel yönetimlerin kullanması için teşvik ediyorlar. Bu adamların dertleri “biz ne olduğunu anlayana kadar alım satım yapamazsınız” değil, “bizim paramızla alım satım yapacaksınız” şeklinde. Biz daha blockchain sistemini idrak etmeye çalışıyoruz. Adamlar kendi stabil koinlerini teşvik etmek için diğerlerinin önünü kesiyor. Mesele bu.