Cumberland: Çin ve Rusya, sessizce Bitcoin’e ön açıyor

Kripto para trading şirketi Cumberland, Twitter hesabından sektörün son durumuna ilişkin bir analiz paylaştı. Şirket, kripto para piyasalarına ilişkin tahminlerini sunduğu mesajında konuyla ilgili, “Kriptonun doğası ve temelinde meydana gelen tektonik değişimler göz önüne alındığında, bu paradigmanın sürmesini beklemiyoruz." dedi. Şirket, Çin ve Rusya'nın Bitcoin'deki kısıtlamaları sessizce kaldırdığını da öne sürdü.

Kripto para trading şirketi Cumberland, özellikle FTX çöküşü ve şimdilerde lider kripto para borsası Binance’le ilgili olası dava haberleriyle yaşanan yoğun süreçte fiyat hareketlerinin konsolide olduğunu bildirdi. Firma, kripto para piyasalarına ilişkin tahminlerini sunduğu bir Twitter mesajında konuyla ilgili, “Kriptonun doğası ve temelinde meydana gelen tektonik değişimler göz önüne alındığında, bu paradigmanın sürmesini beklemiyoruz.” dedi.

Firmaya göre, hacimler ve likidite kuruması gibi piyasa katılımcıları için pek çok endişe kaynağı var. Hatta çeşitli ölçütlere göre bunlar yılın en düşük seviyelerinde.

Cumberland, çok sayıda kripto para şirketinin ya ciddi şekilde kısıtlandığını ya da çok kişinin işsiz kaldığını hatırlatarak “Sektörün geleceği her zamanki gibi bulanık” dedi. Firma ek olarak, fiyatların yılın en düşük seviyelerinden oldukça uzakta olduğunu, aynı zamanda şaşırtıcı derecede canlı bir dengeye ulaştığını bildirdi.

Cumberland, bu ikilemi keşfetmenin kripto paralarda fiyat hareketini tahmin etmek için çok önemli olduğuna inanıyor. Şirketin analizi, 2021’de ulaşılan coşkulu zirvelerin ardından, kripto para piyasalarının bu yılın büyük bir bölümünü “daha ölçülü teknoloji değerlemeleriyle yeniden hizalanarak” geçirdiğini öne sürüyor.

Trading firması, Terra ve bir zamanların büyük kripto para borsası FTX’in çöküşünün bu eğilimi ileriye taşıdığını söyledi. Cumberland’e göre, bu başarısızlıklar kripto kredi piyasalarındaki oksijeni de alıp götürdü ve likidasyonları boşluğa itti.

Cumberland, çoğu senaryoda piyasanın aslında bir kripto fazlasıyla değil, açığıyla karşı karşıya olmasının giderek daha belirgin hale geldiğinin altını çizdi.

“FTX bunları yapsaydı iflas etmezdi”

Açıklamalarında doğrudan FTX’e de eleştiri getiren firma, “FTX, Alameda ve çok sayıda iflas etmiş kredi kuruluşu, likit varlıklarının tamamını son bir çabayla satmamış olsalardı, Bölüm 11 koruması için başvuruda bulunmazlardı. Başka bir deyişle, satacak takas edilebilir coin’leriniz kaldıysa iflas etmezsiniz. Belki de son birkaç aydır gördüğümüz şey, bu coin’lerin toptan tasfiyesiydi.” ifadelerini kullandı.

“Çin ve Rusya, Bitcoin’in jeopolitik önemini artırdı”

2023 yılı için, piyasadaki toparlanmanın kaynaklarının benimseme ile ilgili olacağını bildiren Cumberland, Çin ile Rusya’nın sessizce Bitcoin’i serbest bıraktığını ve jeopolitik önemini artırdığını söyledi.

“Yükseliş trendi ufukta”

Uzun süreli bir kayıtsızlık ve fiyat istikrarı paradigması öngörmediklerini söyleyen kripto para şirketi, analizini “Bunun yerine, piyasa kendini yeniden düzenlerken ve web3 iş modelleri yeniden kalibre edilirken bir dalgalanma dönemi öngörüyoruz. Bunu nihai bir yükseliş trendi izleyecektir.” diyerek bitirdi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl