Çin mahkemesi, Bitcoin’i bir “yasal mülk” olarak tanıdı

Bir Çin mahkemesinde karara bağlanan davada, piyasa değeri ile en büyük kripto para Bitcoin, "yasal mülk" olarak tanındı.

bitcoin

6 Mayıs tarihinde 1 No’lu Şangay Halk Mahkemesi’nde görülen Bitcoin ile ilişkili bir dava karara bağlandı. Buna göre, BTC sanal bir mülk olarak kabul edildi.

Mahkeme Bitcoin’in; değeri olması, az bulunması, kontrol edilebilirliği, doğru bir amaca hizmet etmesi ve sanal bir varlık olarak emtia görevi görme özelliklerinin olduğuna kanaat getirdi. Alınan bilgiye göre davaya konu olan Bitcoin varlığı 18.88 BTC’den oluşuyor. Davaya konu olay, biri Malezyalı, diğeri ise Amerikalı iki kişi arasında geçiyor. Malezyalı sanığın zorla, ABD’li şikayetçi kişiden belirlenen adreslere 18.88 BTC’yi göndermesini istediği belirtiliyor.

Mahkeme, sanığın 18.88 BTC’yi kişinin hesabına tekrardan göndermesine, eğer bu yapılmazsa, CoinMarketCap’te 12 Haziran 2018 tarihindeki fiyat üzerinden 42,206 yuanın tazminat olarak ödenmesine hükmetti. 2018’in başlarında, Hangzhou İnternet Mahkemesi, Bitcoin’in bir “emtia niteliğine” sahip olduğuna ve satın alınabileceğine karar vermişti. 2019’da da Bitcoin’in bir sanal taşınmaz olduğunu ve yasalarla korunması gerektiği belirtilmişti.

Mahkeme ayrıca Çin’in ulusal politikasını da yineleyerek “Herhangi bir platform veya kurumun fiat para / kripto para içeren bir iş yapması veya bir karşı taraf olarak token veya kripto para satın alması (ya da satması) veya fiyatlandırma ve bilgi aracısı gibi hizmetler sunması kesinlikle yasaktır.” açıklamasını yaptı.

Çin’de ICO fonu yaratmanın yasak olmasındaki asıl sebebi, yasalara göre ülkenin, Bitcoin’in para niteliğini her zaman reddetmesi, dolayısıyla Bitcoin’in piyasada para olarak dolaşmaması ve onunla başka varlıklar alınmaması ya da yuan ile takas edilmemesi gerekliliği. Ayrıca yasal dijital para, kısa zaman sonra Çin Merkez Bankası tarafından çıkarılması beklenen DC / EP olacak.

Sonuç olarak Bitcoin’in legal olarak elde tutulması Çin’de hiçbir zaman yasaklanmadı ve Bitcoin’in emtia ve mülkiyet hakları da kabul edildi.

Hakimin ise bu konudan uzunca bahsetmesinin sebebinin, insanları yatırım risklerinden korumak olduğu belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl