Çin Yeni Yılı geldi çattı: Bitcoin’in fiyatı nasıl etkileniyor?

Bu sene 25 Ocak'ta kutlanacak olan Çin Yeni Yılı geldi çattı. Sıklıkla iddia edildiği gibi, Çin için yılın en önemli tatil günleri olan bu dönemin Bitcoin'in fiyatı üzerinde olumsuz bir etkisi var mı?

Geleneksel Çin ay-güneş takviminin başında kutlanan önemli bir Çin festivali olan Çin Yeni Yılı’na artık iki günden daha az bir zaman kaldı.

Çoğu şirket bu dönemde çalışanlarının aileleri ve arkadaşları ile bir araya gelebilmeleri için 7 gün veya daha uzun süre kapalı kalıyor. Bu yıl kutlamalar, 25 Ocak’ta başlıyor.

Bu dönem, yıllardır Bitcoin başta olmak üzere kripto para fiyatlarıyla ilişkilendiriliyor. Popüler bir teori, Çinli yatırımcıların önemli bir kısmının tatil harcamalarını karşılamak üzere Bitcoin satışı yaptığı ve bunun piyasada bir satış dalgasını tetiklediği yönünde.

Öte yandan tarihsel veriler, lider kripto paranın fiyatının çoğu sene festival boyunca sadece küçük iniş ve çıkışlar yaşadığını gösteriyor. Önde gelen kripto para borsalarından Gate.io tarafından paylaşılan bir analiz, Bitcoin’in genellikle Çin Yeni Yılı sırasında istikrarlı bir şekilde arttığına işaret ediyor. Aşağıdaki tablo, Çin yeni yılından 30 gün önce ve sonrasında Bitcoin’in fiyat hareketlerini içeriyor.

Çin Yeni Yılı’ndan 30 gün önce ve sonra Bitcoin, kaynak: Gate.io

Borsanın ortaya koyduğu çalışmadan fiyatın özellikle Çin Yeni Yılı sonrasında artışa geçtiği anlaşılıyor. 2012 ve 2014 yılları hariç, 2011’den beri her sene bu model görülmüş.

Kripto para analisti ve ekonomist Alex Krüger tarafından ortaya konan bir başka çalışma da Çin Yeni Yılı’nın Bitcoin fiyatı üzerinde genellikle negatif etki yaratmadığını gösteriyor.

Kaynak: Twitter
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl