İki üniversitenin ortak çalışması: Çin, Bitcoin’i yok edebilir

Princeton ve Florida üniversiteleri tarafından ortaya konulan yeni bir çalışmada Çin'in Bitcoin'i yok edebileceği öne sürülüyor.

Yeni yayınlanan bir araştırma, Çin’in tüm ağa zarar verebilecek şekilde Bitcoin üzerinde oldukça nüfuzlu olduğunu ortaya koyuyor. Princeton ve Florida üniversiteleri tarafından gerçekleştirilen çalışmaya göre Çin, ülkenin yerel kripto para aktivitesi üzerindeki politik ve ekonomik kontrol ve internet altyapısını kontrol etme yoluyla Bitcoin’in güvenliğini, istikrarını ve yaşayabilirliğini tehdit ediyor.

“Çin’in yükselen tehdidi: Çin’in Bitcoin üzerindeki etkisinin bir analizi” başlıklı araştırma raporu, durumu şöyle açıklıyor:

“Bitcoin’in değeri ve ekonomik faydası büyüdükçe saldırmak için de bir teşvik oluşuyor. Analiz için Çin’i seçtik, çünkü onlar Bitcoin için en güçlü potansiyel hasım oldular, ve bu saldırıları gerçekleştirmek için onların hem düzenleyici hem de teknik anlamda bir dizi olgun yeteneğin yanı sıra sisteme saldırma hususunda çeşitli belirgin motivasyonlara sahip olduklarını bulduk.”

Raporun devamında 5’inin doğrudan Çin’deki bireyler veya şirketler tarafından yönetilmesi ile birlikte Bitcoin madenciliğinin %80’inden fazlasının altı madencilik havuzu üzerinden yürüdüğü, Bitcoin madencilik sisteminin ağır şekilde merkezileşmiş olduğu yazıyor. Ayrıca bunun Çin’deki madencilik havuzlarının ortak çabasının Bitcoin’in hesaplama gücünün %74’ünü oluşturması nedeniyle %51’lik bir saldırıya uygun zemin hazırlayabileceği kaydediliyor.

Araştırmacılar, Çin’in Bitcoin’i yok etmekten daha kötüsünü yapabileceği, yabancı ülkelerin ekonomilerini istikrarsızlaştırmak için Bitcoin üzerindeki kontrolünü bir silah olarak kullanabileceğini öne sürüyor.

Öte yandan bazı kripto para meraklıları araştırmanın ortaya koyduğu çıkarımlara katılmadıklarını bildirdiler. Bir Reddit kullanıcısı, madencilik havuzlarının büyük çoğunluğunun Çin’de olmasından dolayı hükümetin bunu kontrol edebileceği fikrinin yanlış olduğunu ifade etti. Kullanıcı, madencilik havuzlarında yüz binlerce madenci olduğunu fakat bunların çoğunun Çin’de olmadığını belirtti. Havuz yöneticilerinin Çin’de merkezileşmesinin bir sorun olduğunu kabul eden kullanıcı, havuz yöneticilerinin herhangi bir otoriter baskısı durumunda madencilerin orayı terk edeceklerini iddia etti.

Kaynak: CryptoNews

→ BITCOIN CASH YANDAŞI ROGER VER KENDİ BORSASINI AÇMAYI PLANLIYOR

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl