Çinli Bitcoin madencileri en büyük açığa satışçı haline geldiler

Çinli Bitcoin madencileri, en büyük açığa satışçı halini aldılar. Bir Çinli Bitcoin madencisi, "Herkes bunu yapmaya devam ederse birlikte öleceğiz" diyor.

Çinli bir madenci olan Jin Xin “Şu anki eğilimlere göre fiyatı %10 daha düşmeye devam etmesi olasıyken gelecek ay 30 token üretirsem, onları mevcut fiyattan satmak ama bir ay sonra teslim etmek için borsada bir kısa (short) emir gireceğim.” diyor.

Mevcut Bitcoin fiyat grafiği, 2014’ün sonlarında ve 2015’in başlarındaki son kasvetli ayı piyasasına oldukça benziyor. O karanlık günlerde emektar madenciler madencilik yapmayı sürdürdüler ve 2017’deki boğa piyasasında inanılmaz getiriler elde ettiler.

Bununla birlikte ‘elde tutma kanunu’ eski madenciler için madenciliğin kutsal kitabı gibiyken bu ayı piyasasında işe yaramıyor gibi görünüyor.

 

Madenciler bugün daha kompleks bir piyasa ile karşı karşıya: dört yıl öncesi ile karşılaştırıldığında kripto – itibari para takasına imkan tanıyan binlerce borsa ile birlikte şu anki piyasada 4 milyon daha fazla Bitcoin dolaşıyor. Dijital varlıkların dolaşımdaki toplam kapitalizasyonu da yeni bir seviyeye ulaştı.

Yeni nesil madenciler, artık basit bir şekilde sadece coin’leri tutmuyor, hedge’leme (riskten korunma işlemi), madencilerin ayı piyasasında hayatta kalmak için başvurduğu temel becerilerden biri haline geldi. Bitcoin madenciliği modeli de fabrika modelinden bir finansal modele terfi etti.

Ancak madencilerin sık sık riskten korunma işlemleri yapmaları, onları ister istemez Bitcoin’in en büyük açığa satışçıları haline getiriyor.

‘Herkes bunu yapmaya devam ederse birlikte öleceğiz’

Xin, “Herkes açığa satışçıdır, bunu kendimizi korumak için yapıyoruz fakat bu kripto para fiyatında daha fazla düşüşe yol açacak… Açığa satış yapmazsak nihayetinde yok olacağız ama eğer herkes bunu yapmaya devam ederse de sonunda birlikte öleceğiz ki bu oldukça kahramanca” şeklinde konuşuyor.

Xin sıradan bir Çinli madenci. Madencilik işine 2017 yılının Ekim ayında başladı. İlk iki ayda madencilikten kazandığı paranın son üç yılda diğer işlerde yaptığı kârdan çok daha fazla olduğunu söyledi. Öte yandan Xin’in kârı 2018’de piyasanın ayıya dönmesi ile yalnızca iki ay sürdü.

Madenciler, bu kış kış uykusuna yatıyorlar ve baharın gelmesini bekliyorlar.

Haber: 8BTC

→ TWITTER AÇIKLADI: TÜM TÜRKİYE BITCOIN’İ KONUŞTU

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun