Çin’de Bitcoin ve diğer kripto paralar yasal olarak kabul edilebilecek

Çin'de verilen bir mahkeme kararıyla Bitcoin, bir mülk olarak tanındı ve bu Çinli satıcıların kripto paraları yasal olarak kabulünün önünü açtı.

Çin‘de kripto para gelişmeleri konusunda güvenilir bir kaynak olan CnLedger’in bildirdiğine göre, ülkedeki satıcılar kripto paraları yasal bir ödeme aracı olarak kabul edebilir.

Shenzhen Uluslararası Tahkim Mahkemesi Bitcoin’i bir mülk olarak tanıdı. Bu sayede artık bireyler ve işletmeler var olan finansal düzenlemelerle çelişmeden Bitcoin sahibi olabilecek ve bunların aktarımını yapabilecek.

Shenzhen Mahkemesi’nin kripto paralarla ilgili verdiği karara göre, “Çin yasaları mülkiyet niteliği ve ekonomik değeri nedeniyle yasalarca korunması gereken Bitcoin’e sahip olmayı ve aktarımını yasaklamaz.”

Mahkeme bu kararıyla Bitcoin’in yasalarla korunduğunu da tasdik etti.

Çin’de Bitcoin’in dolaşımı ve ödeme yöntemi olarak kullanılması yasa dışı değil

Kripto para alanında araştırmalar yapan Katherine Wu, mahkemenin kararını analiz etti ve hakimin Bitcoin’i bir mülk olarak tanımlamasının ardındaki gerekçeyi araştırdı.

Wu, Bitcoin’in finansal özgürlük sağlayan merkeziyetsiz yapısı ve ekonomik değeri nedeniyle mülk olarak kabul edilebileceğini söyledi. Wu, Bitcoin’in mülk koşullarını -bir şeyin mülk olabilmesi için bir sahibinin olması ve ekonomik bir değerinin olması- karşılaması sebebiyle hiçbir yasayı ihlal etmediğini, hakimin de bu kanıda olduğunu söyledi.

Bu nedenle, mahkeme Bitcoin’in ve diğer büyük kripto para birimlerinin dolaşımının ve ödeme aracı olmasının yasallığından ziyade yasa dışı olmadığını vurguladı. Bu da satıcıların yerel yasaları ihlal etmeden bir ödeme yöntemi olarak kripto paraları serbestçe kabul edebileceği anlamına geliyor.

Bu ayın başlarında, Çin’in saygın bir medya kuruluşu BTSR, yıllık abonelik için Bitcoin kabul etmeyi planladığını duyurdu. Bununla Blockchain kullanımının teşvik edilmesi ve pratiğe dökülmesi amaçlanıyor. BSTR, 2019’dan başlayarak, dergisine yıllık aboneliğin, 65 dolar değerinde 0,01 BTC’lik bir fiyata satılacağını açıkladı. BTC’nin fiyatı gelecekte önemli ölçüde yükselirse de müşterilerinin zararını telafi edeceğini belirtti.

Çin’in en büyük şehirlerindeki birçok otel de kripto paraları kabul etmeye başladı. Bunlardan birisi de Ethereum Otel. Bu otel, Ethereumla ödeme yapanlara ayrıca indirim de sağlıyor.

Bu veriler Çin hakkında bize ne söylüyor?

Çin’in Blockchain teknolojisine yönelik iyimser duruşu ve sektörle ilgili devlet kurumları tarafından yapılan olumlu yorumlar dikkate alındığında Çin’in kripto paralara koyduğu yasakların Yuan’ın değerini korumaya yönelik olduğu ve spekülasyonları sınırlamaya çalıştığı daha belirgin hale geldi.

Genele bakıldığında Çin hükümetinin kripto paralara açık olduğu ve altyapıyı geliştirmek ile yazılımsal problemlerini gidermek için Blockchain’i önemsediği görülüyor.

Haber: CCN

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl