Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çinli devlet bankası, banka hesapları ile Bitcoin işlemi yapmayı yasakladı

Dijital para atılımlarıyla bilinen hatta dünyada Merkez Bankası Dijital Parası’na (CBDC) geçiş yapma konusunda en hızlı davranan ülke olarak gösterilen Çin’de, devlet destekli bankalardan CITIC Bank, kendi hesapları üzerinden Bitcoin başta olmak üzere kripto para işlemleri yapılmasını yasakladığını açıkladı.

CITIC Bank, yasağın getirilme sebebinin, Çin yuanının değer kaybetmesini engellemek ve kara para aklanmasının önüne geçmek olduğunu belirtirken, bu durumun hem bireyler hem de kurumlar için geçerli olduğu açıklandı.

Banka, bu konuyla ilgili yapılan işlemleri askıya alma ve hesapları kapatma hakkının olduğunu belirtti. Bilindiği üzere Çin’de kişiler arasında Bitcoin gönderme işlemleri yasak değil ancak bazı bankalar kara para aklamayı önlemeyi sebep göstererek kripto para işlemlerini yasaklıyor.

CITIC’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Hesabınızın Bitcoin işlemlerinde kullanılmasının yasaklanmasına ilişkin açıklama;

Mülkiyet haklarını ve Çin yuanının statüsünü korumak ve kara para aklamanın önüne geçmek için, bugünden itibaren Bitcoin ve Litecoin gibi kripto para işlemlerinin banka hesapları vasıtasıyla yapılması yasaklanmıştır.

Bankamız bu tür işlemleri tespit etmesi halinde, işlemleri askıya alma, iptal etme ve hesapları kapama hakkına da sahiptir. Banka müşterileri etraflarında bu tür hareketlerde bulunan kişileri tespit ederlerse bunu bize bildirebilirler.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl