Bitcoin, Cleveland Fed başkanı Mester’in açıklamalarıyla düştü

Bitcoin, çarşamba sabahına düşüşle başladı ve 27 bin dolar seviyesine indi. Düşüşün özellikle Fed'in faiz artırımlarını durdurması beklenen bir dönemde gelmesi dikkat çekerken, Fed'in Cleveland şube başkanının açıklamaları da düşüşte etkili oldu.

Mayıs ayı yine kripto paralar için düşüş dönemi olarak geçti. Ayın son gününde ise en büyük kripto paradan sert bir düşüş geldi. Bitcoin, sabah saatlerinde yaklaşık 700 dolarlık bir düşüşle 27 bin doların da altına indi. 26.990 dolar seviyesini gören Bitcoin’in düşüşü için spesifik ve net bir sebep olmasa da, Cleveland başkanı Loretta Mester’in açıklamaları etkili olmuş olabilir.

“Artırımları durdurmak için sebep göremiyorum”

Financial Times’a açıklamalarda bulunan Fed’in Cleveland şube başkanı Loretta Mester, faiz artırımlarını durdurmak için zorlayıcı sebepler görmediğini belirtti ve şunları söyledi:

“Artırımları durdurmak için sebep gerçekten göremiyorum. Hatta faiz artırımlarına devam etmemiz gerektiğini gösteren sebepler olduğunu görüyorum. Artırdıktan sonra bir süreliğine durdurulabilir. Daha sonra ekonominin nereye gittiği yönündeki belirsizlikler ortadan kalkabilir”

Mester ayrıca artık sona gelinen borç tavanı hakkında da konuştu ve, “Bu sorunun halledilmesi de, ekonomi konusundaki büyük bir belirsizliği ortadan kaldıracaktır” dedi.

Bilindiği üzere Fed, geçtiğimiz sene faiz artırımlarına başlamış ve 10 kez üst üste bu yönde atılan adımların ardından ABD politika faizini %5 ilâ 5.25 aralığına taşımıştı.

13-14 Haziran günlerindeki FOMC toplantısından en fazla 25 baz puanlık bir faiz artışı beklenirken, uzmanlar kurumun 2023 yılı 4. çeyreği itibarıyla da faiz indirimine başlayabileceğini belirtiyor. Bir kısım analist ise, bankacılık  krizi başta olmak üzere, faiz artırımlarının getirdiği sorunların daha fazla büyümemesi adına, bu faiz indirimlerinin daha erken gelebileceği yönünde de değerlendirmelerde bulunuyor.

Loretta Mester / Reuters

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl