Bitcoin’de büyük güne 5 kala CME’de tüm zamanların rekoru kırıldı

Blok ödülü yarılanmasına 5 gün kala CME'deki Bitcoin kontratlarında açık pozisyonlar 400 milyon dolar oldu ve önceki rekor geçildi.

bitcoin

Dört yılda bir gerçekleşen blok ödülü yarılanmasına (halving) 5 gün kala dünyanın en büyük vadeli işlem borsası CME’deki (Chicago Mercantile Exchange) Bitcoin kontratlarında yeni bir rekora imza atıldı.

Kripto para piyasalarına ilişkin veriler sunan Skew şirketine göre, CME’de işlem gören Bitcoin kontratlarında açık pozisyon 400 milyon dolara tırmanarak önceki zirveyi geride bıraktı. Aynı büyüme, günlük işlem hacminde görülmezken açık pozisyonda önceki zirve, fiyatın 14 bin doları gördüğü Haziran 2019’da kaydedilmişti.

Bitcoin vadelilerinde toplam açık pozisyon boyutu ve hacmi

Yalnızca vadeli işlem kontratlarında değil, opsiyon kontratlarında da rekor kırıldı. Dün itibari ile opsiyonlarda hacim, 10 milyon dolara yaklaştı. Önceki en yüksek seviye, Ocak ayında 5 milyon dolar ile gerçekleşmişti. Tüm rakamlar, profesyonel trader ve kurumsal şirketlerin Bitcoin’e dönük ilgisinin daha önce hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

CME’de Bitcoin işlemleri, 2017 yılının Aralık ayında başlamıştı. O ay Bitcoin fiyatı, vadeli işlem kontratlarının bu borsa ve rakip borsa CBOE’de listeleneceği haberinin de etkisi ile 20 bin dolara yaklaşmıştı. Vadeli işlemlerin devreye alınmasıyla beraber Bitcoin fiyatı büyük bir çöküşe girmişti. Kripto paranın fiyatındaki bu düşüşte vadeli işlemlerin etkisinin olup olmadığı hala tartışılıyor.

Bitcoin’de blok ödülü yarılanması, 5 gün sonra gerçekleşecek. Halihazırda blok başına 12.5 BTC olan madenci ödülleri, 6.25 BTC’ye düşecek. Böylece günlük piyasaya giren Bitcoin sayısında 1800’den 900’e bir azalma yaşanacak. Bitcoin, haberin yayına girdiği dakikalarda 9310 dolardan alınıp satılıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl