Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Coinbase, Bitcoin fiyatının neden yüzde 50 düştüğünü açıklıyor

Kripto para borsası Coinbase, Bitcoin'in fiyatının 12 Mart'ta niçin yaklaşık yarı yarıya değer kaybettiğine açıklama getirdi.

Kripto para borsası Coinbase, Bitcoin’in 12 Mart’taki yüzde 50’lik çöküşü ve kullanıcılarının bu duruma nasıl tepki verdiği ile ilgili detaylı bir yazı yayınladı.

Coinbase’in konuyla ilgili sorusu ise şuydu: Mademki Bitcoin kriz zamanlarında güvenli liman olacak bir varlık, o zaman neden tüm piyasaların düştüğü zaman o da yüzde 50’ye yakın bir erime yaşadı? Bu, Bitcoin’in 2013’ten bu yana bir günde yaşadığı en büyük kayıptı.

Coinbase önce olayın genel bir çerçevesini çizerek başladı. Sadece 1 gün öncesinde Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün bir dünyevi salgın olabileceğini açıklamıştı. Ayrıca Donald Trump, Avrupa ve ABD arasında seyahat yasağı getirmiş, İtalya ise tüm ülkede sokağa çıkma yasağı açıklamıştı.

Conibase’e göre, S&P 500 ve Dow Jones gibi devlerin yüzde 10 düşmesiyle sonuçlanan ve 1987’deki Kara Pazartesi’den bu yana en büyük düşüş olan bu ağır çöküşü küresel ekonominin kaldıramayacağı gerçeği o günlerde görülemiyordu.

Bitcoin’de 12 Mart günü yaşananlar

Sonuç olarak Coinbase’e göre 12 Mart’ta şunlar gerçekleşti:

 • “Yatırım araçları keskin düşüler yaşadığı zaman, yatırımcılar Amerikan doları gibi “güvenli liman”lara geçerler.”
 • “Ancak herkesin çıkış yapmak istemesi ciddi bir likidite sorununa yol açar ve satıcıların sayısı alıcıları büyük farkla geride bırakır ve fiyatlar düştükçe düşer.”
 • “Burada birçok büyük varlık yatırımcıları, gerçekte değeri 1 dolar olan varlıkların borçla alınmış 2 veya 3 dolarlık değerlerle desteklendiği kaldıraçlı pozisyonlara sahiplerdi. Bu yaraya tuz bastı.”
 • “Piyasa çöktüğünde ise kaldıraç pozisyonları iflas ya da kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldılar. Dolar burada yükselen değer oldu.”
 • “Genel satışların yanına bir de dev tasfiyeler eklenince nakde hücum başladı. Satıcılar adeta, satmak istediklerini değil, satabildikleri her şeyi satmaya başladılar. Buna Bitcoin ve diğer kripto paralar da dahildi.”

Daha da detaylandıracak olursa, Coinbase’e göre, Bitcoin’in düşüşü de yukarıda sayılanlara benzer sebeplerden oluşuyordu:

 • “Bazı kısa dönem yatırımcıları hemen satışa geçtiler. Bazı kurumlar ise hemen nakde geçmek istediler ve satış yaptılar. Tabii ki kaldıraçlı pozisyonların da kapatıldığını unutmamak gerek.”
 • “Ancak Bitcoin fiyatı geleneksel piyasalara oranla daha hızlı ve sert düşmeye devam etti. Bunun ise tek bir sebebi vardı ve o da Bitcoin endüstrisindeki kaldıracın büyüklüğüydü.”

Coinbase konuyla ilgili olarak, geleneksel piyasalarda 2 ya da 3 katı kaldıraca izin verilmesine rağmen Bitcoin’de deniz aşırı borsalarda 100 katına kadar kaldıraçlı işlem yapılabiliyor. Bunun anlamı, sizin pozisyonunuzun aleyhine 1 dolarlık bile bir değişim olursa işlem kapatılabiliyor ve paranızı kaybediyorsunuz.

Kripto alanında, başka kaldıraç türleri de var: Madenciler genellikle Bitcoin ile kredileri teminat altına alıyor, borç verenler BTC mevduatları için nakit krediler sunuyor ve daha ileri seviye yatırımcılar vadeli işlem sözleşmeleri için kaldıraç kullanıyor.

4 milyar dolarlık pozisyon

Büyük düşüşten hemen önce, borsaya dayalı ürünler üzerindeki tüm kaldıraçlı sözleşmelerin toplam büyüklüğü yaklaşık 4 milyar dolardı, bu da kayda değer herhangi bir düşüşün fiyatta ek şoklar yaratabileceği anlamına gelebilecek kadar büyüktü.

Bu kadar büyük düşüşler genellikle alıcıların pazarlıklı alışveriş yapmak için harekete geçtiği dönemler olmasına rağmen, bu tarihte panik derecesi o kadar yüksekti ki alıcılar, satıcılara dönüştü:

 • “Fiyatlar düştükçe daha fazla kaldıraç pozisyonu kapanmaya zorlandı. Her yeni satış az bir alımla karşılandı ve fiyatı tekrar daha düşük seviyeye getirerek daha fazla tasfiye oldu. Basamak basamak yaşanan bir düşüş…”

Bu kat be kat yaşanan tasfiyelerinen çok olduğu borsa ise BitMEX’di:

 • “İlk satış dönemi ensasında BitMEX Bitcoin fiyatı birçok borsanın altındaydı. Ancak volatilite en yüksek seviyedeyken bir anda (DDoS saldırısı sebebp gösterildi) bakım sebebiyle borsa kapatılıncaya ve fiyat yeniden az da olsa geri dönüş yapıncaya kadar fiyat bu şekilde değildi. Bitcoin fiyatı bir ara 3500’lerin altına düşse de daha sonra yeniden 5000 doları buldu.”

Peki, Coinbase kullanıcıları “geniş bir likidite krizinin neden olduğu, kriptodaki aşırı kaldıraç ile şiddetlenen” bir çöküşe nasıl tepki verdiler?

Coinbase, düşüş sırasındaki 48 saat içinde ve hemen sonrasında, rekor kıran rakamlar görüldüğünü açıkladı (son 12 aylık ortalamalarıyla karşılaştırıldığında):

 • Nakit ve kripto para yatırma işlemlerinde 5 kat artış, toplam 1,3 milyar dolar
 • Yeni kullanıcı kayıtlarında 2 kat artış
 • Alım satım yapan kullanıcılarda 3 kat artış
 • Toplam işlem hacminde 6 kat artış

Coinbase’in çok ilginç bulduğu iki şey vardı:

 • Coinbase kullanıcıları fiyat düşüşü sırasında alım yapıyordu
 • Coinbase kullanıcılarının ilgi odağı çoğunlukla Bitcoin’di (Coinbase’de bulunan diğer kripto varlıkların aksine) ve hem toplam mevduatın hem de işlemlerin yarısından fazlası Bitcoin’de yapılıyordu. Ancak Ethereum ve XRP’de de rakamlar artmıştı.
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl