ABD’den gelen veriler Bitcoin’de sert düşüş getirdi: 63 bin doların altına indi

ABD'de TSİ akşamüstü açıklanan Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ve Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi, Bitcoin ve açılış öncesi vadeli piyasalarda düşüş getirdi. Bitcoin 63 bin doların da altına indi.

ABD’de merkez bankası Fed’in enflasyonun düşürülmesi açısından en çok dikkat ettiği endeks beklenenden yüksek gelince piyasalar sert düştü. Bitcoin 63 bin doların da altına indi.

Çeyreklik bazda açıklanan Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi %3.7 oldu. Beklenti ise %3.4’tü. Bir önceki çeyrekteki oran ise %2’ydi. PCE olarak da bilinen bu verinin ardından Bitcoin 64 bin doların üzerinden sert şekilde düştü. 2 gündür düşen en büyük kripto para, son 48 saatte adeta 4 bin dolara yakın düşüş gösterdi. Bitcoin fiyatı Binance üzerinde USDT paritesinde 62.900’e indi.

GSYİH daha olumlu

Çekirdek PCE’nin yüksek gelmesine karşın, GSYİH verisi ise bir hayli düşük geldi. Aslında ABD’deki büyüme oranının düşük gelmesi şu an için Fed’in enflasyonun düşmesi anlamında isteyeceği bir durum ancak PCE’nin beklenenden yüksek gelmesi tüm resmi bozan etken oldu. Yılın ilk çeyreğindeki büyüme için beklenti %2.5’ti ancak rakam %1.6 olarak açıklandı.

Piyasalar düştü

Bitcoin ile birlikte ABD’deki vadeli piyasalarda da düşüş vardı. S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones açılmadan önce vadelilerde düşüşler yaşadılar.

Güncelleme: TSİ 16.30’da ABD piyasalarının açılmasıyla birlikte düşüş daha da derinleşti. S&P 500 %1.35, Nasdaq %2.15 ve Dow Jones %1.42 düşüş yaşadılar.

Fed Watch Took “En erken kasım ayı” diyor…

Vadeli fon sözleşmelerinin fiyatlarını kullanan ve kısa vadedeki faiz oranlarını tahmin etmek için analistlerin ve ekonomistlerin takip ettiği “CME FedWatch Tool” rakamlarına göre ise Fed, en erken faiz indirimini kasım ayında yapabilir. Şu anda ilk faiz indirimi için haziran, temmuz ve eylül ayları pas geçilmiş görünüyor. (Ağustos ve ekim aylarında Fed toplantısı yok)

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl