Bitcoin 1 ay sonra ilk kez 64 bin doların altında: Sebepler neler?

Son günlerde kademeli olarak düşüş yaşayan Bitcoin, bugün itibarıyla 64 bin doların da altına indi. Alman hükumetinin satışları ve ABD'deki Bitcoin ETF'lerinde son 1 haftada görülen erimeler düşüşlerin en büyük sebepleri olarak ön plana çıkıyor.

Bitcoin 1 aydan fazla süre sonra ilk kez 64 bin doların altına indi. Geçtiğimiz hafta Fed kararı ve enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 70 bin dolar sınırını zorlayan en büyük kripto para, son günlerde ise kademeli düşüş halindeydi.

Alman hükumetinden kötü sürpriz

Bu hafta her gün adeta 1000’er dolarlık düşüşler yaşayan Bitcoin’deki aşağı yönlü gidişatın arkasında ise şu an için Alman hükumeti var gibi gözüküyor! 2020’de korsan film sitesi Movie2k’den ele geçirilen 50 bin adet Bitcoin’in satışına geçtiğimiz gün başlayan Almanlar, yaklaşık 200 milyon dolarlık BTC’yi ellerinden çıkardılar. Bu durum, zaten düşmekte olan piyasayı daha da geriye çekti. 3 bin adetten fazla BTC satan Almanların bu satışlara ne kadar daha devam edeceği ise bilinmiyor.

ETF çıkışları da sürüyor

Öte yandan ABD’deki spot Bitcoin ETF’lerindeki çıkışlar da sürüyor. Dün 140 milyon dolarlık net satış gören ETF’ler son 8 işlem gününde 1 milyar dolarlık net çıkış yaşadı.

Fed’in faizleri yüksek tutmaya devam etmesi ve bir süre daha bu durumun süreceğinin düşünülmesi de ABD dolarını, birçok gelişmekte olan ülke parası karşısında değerli hale getirdi. Bu nedenle, riskli varlıklarda da çeşitli düşüşler yaşandı. Bugün ayrıca dünya ticaretinde önemli bir yeri olan Japon yeni de, ABD doları karşısında son 34 yılın en düşük seviyesini gördü.

ABD’deki S&P 500 ve Nasdaq gibi endekslerdeki çeşitli yükselişleri ise bir grup büyük şirketin sağlaması dikkatlerden kaçmıyor. Endekslerde yer alan bu büyük firmaların dışında kalan birçok şirketin de, düşüşlere ayak uydurdukları görülüyor.

İşte tüm bu faktörler Bitcoin ve altcoin’lerde de erimelerin yaşanmasına sebep oldu.

Ether ETF’leri canlılık katabilir

Temmuz ayı başı ise kripto paralar ve özellikle altcoin’ler için bir canlanma ayı olabilir. ABD’de temmuzun ilk günlerinde işleme açılmasına kesin gözüyle bakılan Ether spot ETF’leri, belli bir likiditenin kripto para piyasalarına girmesini sağlayacak.

Bitcoin, haberin yazıldığı dakikalarda ise yaklaşık 63.750 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl