Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Yüz binlerce Ledger kullanıcısının kişisel verisi internete düştü

Siber güvenlik şirketi Hudson Rock’ın teknoloji direktörü Alon Gal, birinin yüz binlerce Ledger kullanıcısına ait kişisel bilgileri içeren bir veritabanını internette yayınladığını bildirdi.

Söz konusu veritabanında 1 milyon e-posta adresi ile 272 bin Ledger müşterisinin telefon numarası ve fiziksel adresleri gibi bilgileri yer alıyor.

Gal’a göre, bu veri sızıntısı, bilgileri açığa çıkan insanlar için büyük risk getiriyor. Gal, “Ledger müşterilerinin kripto paralarda yüksek miktarda yatırımları olabilir ve şimdi hem siber zorbalığa hem de daha önce deneyimlenenden daha büyük ölçekte fiziksel zorbalıklara maruz kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ledger’den açıklama

Kripto para cüzdan üreticisi Ledger’dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bugün Raidforum’da Ledger müşteri veritabanını içeriğinin yayınlandığı bilgisini aldık. Hâlâ doğruluyoruz ancak ilk işaretler, bize bunun aslında Haziran 2019’daki e-ticaret veritabanımızın içeriği olabileceğini gösteriyor. Bu veri ihlâlinin farkındaydık. Daha önce yetkilileri, kullanıcıları uyarmıştık ve o zamandan beri saldırılarla mücadele ediyoruz. Bu durumdan içtenlikle pişmanlık duyduğumuzu söylemek çok hafif kalır. Gizliliği son derece ciddiye alıyoruz. Bu gibi durumların önüne geçmek tüm şirketimiz için en önemli önceliktir ve yaşananlardan Ledger’ı daha güvenli hale getirecek değerli dersler edindik. Temmuz’dan beri Ledger’ı daha güçlü kılmak için mümkün olan her şeyi yaptık. Yeni bir Baş Bilgi Güvenliği Sorumlusunu işe aldık. Zaten güçlü olan sistemlerimizi daha da sağlamlaştırıyoruz ve veri politikamızı baştan sona gözden geçirdik. E-ticaret sistemlerimizdeki ek güvenlik açıklarını bulmak ve bunları test etmek üzere güvenlik şirketleriyle sızma testleri ve adli analizler gerçekleştirdik. Bilgisayar korsanlarını kovuşturmak ve durdurmak için kolluk kuvvetleri ile iş birliği halindeyiz. İlk ihlalden bu yana 170’ten fazla web sitesini kapattırdık. Fransız veri koruma otoritesini veri ihlali hakkında bilgilendirdik ve dünya çapındaki diğer veri koruma otoriteleriyle birlikte çalışıyoruz. Müşteri destek ekibimiz de sorularınızı yanıtlamak için 7 gün 24 saat çalışıyor.”

Kullanıcılar ne yapmalı?

Ledger şirketinin de belirttiği gibi, cüzdanlarınızın 24 kelimelik kurtarma kelimelerini asla kimseyle paylaşmayın. Ledger sizden onları talep etmeyecektir. Ayrıca Ledger sizinle kısa mesaj veya telefon görüşmesi yoluyla iletişim kurmayacaktır.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl