Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Büyük darknet sitesi kapatıldı, Bitcoin’lere el konuldu

Finlandiya ve Polonyalı güvenlik güçlerinin yanı sıra Europol, Finlandiya'nın büyük darknet sitesi Sipulimarket'ı kapattı. Bitcoin'ler dahil olmak üzere sitenin tüm varlıklarına el konuldu.

tutuklama (4)

Finlandiya’nın büyük darknet pazarı Sipulimarket, Finlandiya polisi, Avrupa Birliği Güvenlik Teşkilatı Europol ve Polonya polisinin iş birliği ile kapatıldı. İçinde Bitcoin‘lerin de olduğu şirketin tüm varlıklarına el konuldu.

Europol ve Finlandiya gümrük kurumu Tulli’den yapılan açıklamaya göre ülkenin önemli darknet satış sitesi Sipulimarket kapatıldı ve sitenin tüm varlıklarına en konuldu. Yapılan operasyona Polonya Bölge Polisi de destek verirken Europol’un Avrupa Siber Suçlarla Mücadele Birimi’yle de işbirliği yapıldı.

Tulli’nin basın açıklamasında ise şu ifadeler yer aldı:

“Finlandiya Gümrük Müdürlüğü, Silpulimarket sitesinin web sunucusuna ve içeriğine tamamen el koymuştur. Finlandiya Gümrük Müdürlüğü de siteye ait olan Bitcoin’leri ele geçirmiştir. “

Web sitesine giren kullanıcılar da “Bu domain ele geçirildi” yazısıyla karşılaşıyor:

“Bu gizli hizmet sitesi, Europol ve Eurojust’un desteğiyle Wroclaw’daki İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Departmanı ile birlikte yapılan operasyon sonucunda Finlandiya Gümrükleri tarafından kapatılmıştır.”

Yetkililer, Sipulimarket’in 2019’dan bu yana Tor ağında çalıştığını ve burada yasa dışı mallar ile önemli miktarda narkotik ürünün satılığı bilgisini verdi. Sipulimarket aynı zamanda, 2019’da kapatılan bir başka darknet sitesi olan Silkkitie’den sonra Fince hizmet veren tek yerdi. Sitenin, Fince olmasına rağmen Avrupa’nın birçok bölgesinden de ciddi bir müşteri kitlesine hitap ettiği belirtiliyor.

Operasyonun ardından ele geçirilen Bitcoin miktarı açıklanmazken, konuyla ilgili dava açıldığı ve soruşturmaların da başladığı belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl