Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

En büyük darknet pazarı çöktü: 2638 Bitcoin ile “exit scam” korkusu

Yasa dışı ürünler satan bir darknet sitesi 5 günden bu yana kullanıcılarına hizmet veremiyor ve site yöneticilerinin yaklaşık 30 milyon dolar değerinde kripto parayla kaçmış olabileceklerinden şüpheleniliyor.

darknet

Darknetstats’ın haberine göre; darknet’in en çok trafik alan sitelerinden olan Empire Market 22 Ağustos tarihinden bu yana kapalı… Hizmet verememe sebebiyle yöneticilerin nerede oldukları konusunda net bir bilgi olmasa da dedikodular her geçen gün artıyor ve yaygın kanı, yöneticilerin yaklaşık 30 milyon 200 bin dolar değerindeki 2 bin 638 Bitcoin’le kaçtıkları yönünde.

Darknetstats’ın temsilcilerinden John Marsh ise meblağ hakkında, hiçbir büyük kripto para hareketi olmadığı için net fikir yürütemediklerini belirtti ve “Hiçbir somut veri yok. Dolayısıyla yapacağımız yorumlar spekülasyondan öteye gitmez” dedi.

“Planlı bir kaçış”

Empire Market’ın moderatörlerinden “Se7en”, salı akşamı darknet forumu olan Dread’de yaptığı açıklamada sitenin iletişiminin kesildiğini doğrulamıştı. Se7en ayrıca bunun bir ‘exit scam’ yani parayı alıp kaçma durumu olduğunu düşünmediğini çünkü bu durumda sistemin haftalarca Bitcoin yatırma ve çekme işlemlerine izin vermediğini belirtti. Marsh ise bu yoruma itiraz ederek bunun planlanmamış bir kaçış oluğunu belirtti ve Bitcoin çekme işlemlerinin, site kapanana kadar devam ettiğini söyledi.

Bilindiği üzere darknet, özel bazı yazılımlarla erişilebilen ve giriş için kendine özgü iletişim protokollerinin kullanıldığı internetin belirli bir bölümüne verilen ad.

“Dark.fail” takma adını kullanan bir darknet gazetecisi, “Darknet güven anlamında adeta altın çağını yaşadı ancak kullanıcılar bu sene özellikle ‘exit scam’ olaylarına ve tehlikesine karşı dikkatli olmalı” uyarısında bulundu.

Dark.fail ayrıca, “Bir darknet pazarı oluştururken sağlam bir ideolojiye sahip olmak kolay olsa da, işin içine ve hesabınıza binlerce Bitcoin dahil olduğunda ‘açgözlülük tüm iyi niyetleri yenebilir’ yorumunu yaptı.

Se7en’ın ortaya attığı bir fikre göre ise bir süredir DDos saldırısının hedefinde olan Empire Market, yöneticileri tarafından da kapatılmış olabilir.

Marsh’a göre, 2018’de yayın hayatına başlayan site o zamandan bu yana hep benzer saldırıların hedefinde oldu ve yayını devam ettirmek için haftalık 10 bin ilâ 15 bin dolar arasında bir para meblağ oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl