Bitcoin 44.500 doları aşarken DeFi toplam kilitli varlık değeri 60 milyarı geçti

Bitcoin dün akşam saatlerinde sert şekilde önce 43.500 doları, daha sonra da 44.500 doları aşmayı başarırken DeFi alanındaki yükseliş de gözlerden kaçmıyor. 4 ayda %70'e yakın bir artış gösteren merkezilyetsiz finans TVL seviyesi 60 milyar doları geçti.

Kripto para yatırımcıları 2024’te büyük bir boğa sezonu beklentisine girerken, Bitcoin ve merkeziyetsiz finans da yanyana yükselişler yaşamaya başladılar.

36’dan 62 milyar dolara…

Bitcoin son 4 ayda yüzde 50’den fazla yükselirken dün akşam saatlerinde de 44.500 doları aştı. DeFi alanındaki kilitli varlık değeri (TVL) de yine 4 ay içerisinde yüzde 68 arttı. Merkeziyetsiz finans alanı uzun süre sonra sağlam bir duruş göstermeye başlarken, haberin yazıldığı an itibarıyla ise toplam kilitli varlık değeri 62 milyar dolar olarak gözüküyor.

Bu rakam 2023’ün ekim ayında ise yaklaşık 36 milyar dolardı. Aynı ayda Bitcoin fiyatı da 27 bin ilâ 30 bin dolar arasında bulunuyordu.

Ağlarda Ethereum, protokollerde Lido açık ara lider

Ethereum ağında 36 milyar dolar, TRON ağında 8 milyar dolar ve BSC ağında ise 3.6 milyar dolarlık varlık bulunuyor. Son dönemin yükselen kripto paraları Solana (1.7 milyar $) ve Avalanche (800 milyon $) ise Ethereum ağının bir hayli gerisinde kalmış durumdalar. Bitcoin ağındaki TVL değeri ise 300 milyon dolar civarında…

Merkeziyetsiz finansın stake konusunda en çok kullanılan protokolü olan Lido Finance, protokoller arasında TVL bakımından açık ara lider konumda bulunuyor. Protokolde 23.2 milyar doalrlık kilitli varlık var. Lido’ya en yakın konumda ise 7.9 milyar dolar ile Maker ve 7.1 milyar dolar ile AAVE bulunuyor.

EigenLayer yükselmeye devam ediyor

Son olarak 9 Şubat gününe kadar stake sınırlarını kaldıran EigenLayer ise yükselişini sürdürüyor. Yeniden stake protokolü olarak ön plana çıkan protokolde şu anda 4.7 milyar dolarlık varlık kilitli bulunuyor. Bu rakam aralık ayında sadece 250 milyon dolardı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl