‘Bitcoin asla yeni altın olamaz, diyenler büyük yanılgı içinde’

Varlık yönetimi şirketi Bitwise Invest'in Küresel Araştırma Başkanı ve dünyanın ilk kripto para endeks fonunun yaratıcısı olan Matt Hougan, Forbes'ta yayınlanan bugünkü yazısında Bitcoin'i bir değer deposu olarak görmeyenlerin tarihten bihaber olduklarını iddia etti.

Varlık yönetimi şirketi Bitwise Invest’in Küresel Araştırma Başkanı ve dünyanın ilk kripto para endeks fonunun yaratıcısı olan Matt Hougan, Forbes’ta yayınlanan bugünkü yazısında Bitcoin‘i bir değer deposu olarak görmeyenlerin tarihten bihaber olduklarını iddia etti.

Hougan, geleneksel finansçıların çoğunlukla Bitcoin’i tipik olarak altınla karşılaştırarak volatil olduğundan ‘asla işe yaramaz’ şekilde nitelediklerini belirtti. Bununla birlikte Hougan, bu kişilerin yanıldıkları görüşünde.

1970’lerin altın için bir milat çizgisi olduğunu söyleyen Hougan, 1971’den itibaren altında inanılmaz volatil bir dönem yaşandığını, 1974’te altının külçe fiyatının 1975’te yüzde 24.20 oranında kaybettirmeden önce yüzde 72.59 kazandırdığına dikkat çekti. Hougan, 1981’de ise yalnızca iki yıl önce yüzde 120 artan altının yüzde 32’den fazla değer kaybettiğini belirtti.

Hougan, sözlerinin devamında, “Şu an Bitcoin’de olduğu gibi o dönem altın muhaliflerinin şöyle dediğini duyabilirsiniz: Değerini bir yılda üçte bir oranında kaybeden bir şeye nasıl değer deposu diyebilirsiniz?” ifadelerini kullandı.

Bitcoin’in altının yolunu takip ettiğini söyleyen finansçı, volatilitenin türevler ve piyasa yapıcı faaliyetler arttıkça muhtemelen düşeceğini dile getirdi.

Hougan altın ve Bitcoin arasında karşılaştırma yapmaya devam etti ve şöyle dedi:

“Bir değer deposunun değeri insanların ona ne kadar ödemek isteyeceklerine bağlıdır. Altın bir endüstriyel metal ve takı olarak bazı kullanım alanları var fakat yalnızca bu kullanım alanlarına dayanarak ons başına 1300 dolara alınıp satılamaz. Altının ons başına değeri 1300 dolardır, çünkü insanlar bir değer deposu olarak ona 1300 dolar ödemeye isteklidir.”

Tecrübeli finansçı, Bitcoin’in gelişmekte olan bir değer deposu olarak kabul edilmesi halinde mevcut fiyata bakılarak ucuz olduğunun tartışılabileceğini ifade etti. Hougan, Bitcoin’in şu anki piyasa değerinin altının piyasa değerinin yalnızca %2’si olduğunu vurguladı ve şu yorumu yaptı:

“Önümüzdeki 10 yıla bir bakınız: Dijital dünya hayatımızın gittikçe daha büyük bir parçası haline gelmeyi sürdürecek ve milenyum nesli, tasarruf için erişkin yaşlarına ilerledikçe Bitcoin’in altının piyasa değerinin 10’da 1’ini aldığı bir dünyayı hayal etmek zor olmaz. Bu şu anki seviyeden yaklaşık yüzde 500’lük bir artışla Bitcoin’in 40.000 dolara ulaşması anlamına geliyor. Bitcoin’in değerinin altının değerine eşit olduğu durumda ise Bitcoin, 400.000 dolara yaklaşabilir.”

Hougan, son olarak, “Bitcoin’in asla bir değer deposu olmayacağını söyleyenleri dinlemeyin. Aslında geçmişteki diğer önemli değer depolarının ayak izinden gidiyor. Bu yolda ilerleyeceği konusunda hiçbir garanti yok ama eğer bunu başarırsa fırsatlar önemlidir.” dedi.

→ BITCOIN NEREYE GİDİYOR? BU TREND 2014’TEN BERİ İLK KEZ GÖRÜLÜYOR

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

 1. abuzer@hotmailcim Yanıtla

  var elimde 10 kg kulce saniyede kapali carsida yada bankada kiriyorum paramida istersem tl istersem euro yada sterlino aliyorum
  hadi kir bakalim bitcoinde oyle birsey yok ufak miktarlarda sikinti olmaz satimi
  ama buyuk miktarlarda sikinti olur
  ustelik kirabilirsen masakda kiler geliyor
  nereden getirdin lan
  ver bize cuzdaninin sifresinin
  abi regule edilmemis bir para birimi veremem dersen devletin polisine guvenmiyormusun
  abi sende bana banka sifrelerini ver ver dedigin
  siktirlan karakol kasari 🙂 hemen savcilaga kara para aklama kuvetli suc supesi var
  en az 3 mahkeme buda 12 ay eder:)