Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin rekor kırarken 120 ve 140 bin dolar fiyatlı opsiyonlar devreye girdi

Bitcoin fiyatı bugün yeni bir rekor kırarken kripto türev borsası Deribit, 120 ve 140 bin dolar kullanım fiyatlı iki yeni opsiyon sözleşmesi listeledi.

bitcoin

Bitcoin fiyatı, her geçen gün yeni bir rekor kırmaya devam ediyor. Piyasa değeriyle en büyük kripto para, bugün 25 bin doları da geride bıraktı ve 25 bin 985 dolara kadar tırmandı.

Bitcoin yeni bir rekor kırarken önde gelen bir kripto türev borsası olan Deribit de kullanım fiyatları 120 ve 140 bin dolar olan iki yeni Bitcoin opsiyon sözleşmesini işleme açtı. Borsa, henüz geçtiğimiz günlerde 100 bin dolarlık başka bir sözleşme daha listelemişti.

Yeni sözleşmelerin vade tarihi ise şöyle: 120 bin dolar kullanım fiyatlı sözleşmeler, Eylül ve Aralık 2021 için, 140 bin dolar kullanım fiyatlı sözleşme ise Aralık 2021 için listeleniyor.

Opsiyon sözleşmeleri, alıcıya belirli bir tarihte veya daha öncesinde belirli bir fiyattan dayanak varlığı alma veya satma hakkı veren türev araçlar. Opsiyon alıcıları, bu alma ya da satma hakkını elde edebilmek için prim ödüyorlar. Alım opsiyonu (call option), bir varlığı satın alma hakkı, satım opsiyonu (put option) ise satma hakkı tanıyor.

Bir opsiyon sözleşmesi şu unsurlardan oluşuyor:

  • Dayanak varlık: Fiyatı üzerine spekülasyon yapılan varlık, burada Bitcoin.
  • Vade tarihi: Opsiyonun sona ereceği tarih. Bu tarihten sonra sözleşme geçerliliğini yitirir.
  • Kullanım fiyatı: Alıcının vade sonunda dayanak varlığı satın alma veya satma hakkına sahip olduğu fiyat seviyesi.
  • Opsiyon türü: Alım veya satım opsiyonu
  • Opsiyon fiyatı: Alıcının vade tarihindeki kullanım fiyatı üzerinden varlığı satın alma veya satma hakkı için satıcıya ödediği fiyat veya prim.
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl