Bitcoin’e 2030 hedefi koyan Deutsche Bank stratejisti: İtibari para geçici olacak

Deutsche Bank stratejisi Jim Reid, son müşteri notunda itibari paranın para tarihinde "geçici bir heves" olacağını ileri sürdü.

dolar

Altın iyi bir hafta geçiriyor. Değerli metal, dolar değer kaybederken tarihinin en yüksek seviyelerine yaklaştı. Ons altın haberin yayına girdiği dakikalarda 1887 dolardan işlem görürken rekor fiyat 2011 yılında 1920 dolardı.

Önde gelen Deutsche Bank stratejisi Jim Reid, son müşteri notunda kendini bir “gold bug” olarak tanımladı. Gold bug terimi, altın meraklısı ve altının en önemli yatırım aracı olduğuna inananlar için kullanılıyor.

Reid, itibari paranın uzun vadeli para tarihinde geçici bir heves olacağını düşünüyor. Ayrıca altının kesinlikle itibari paraya karşı bir korunma aracı olduğunu belirtiyor ve daha da önemlisi ona göre, aynı zamanda bir sonraki parasal sisteme geçiş varlığı.

Stratejist, altının itibari paraya karşı bir hedge olduğunu savunurken toplam getiri temelinde hisse senetlerinin uzun vadede çok daha iyi olma eğilimi taşıdığı sonucuna vardı.

2030 hedefi

Reid, Bitcoin ve kripto paralardan herhangi bir şekilde bahsetmezken geçtiğimiz Aralık ayında yayınlanan ve kendisinin hazırladığı 84 sayfalık raporda, 2030 yılına gelindiğinde alternatif para birimlerine olan talebin yükselişe geçeceği, nihayetinde dijital para birimlerinin de nakdin yerini alabileceği öngörüsünde bulunulmuştu.

Reid, insanların kaydileştirilmiş ödeme araçları ve gizliliğe yönelik artan talebinin daha fazla kişiyi dijital paralara çekebileceğini tahmin ediyor.

Raporda ayrıca, enflasyonun finansal sisteme artarak yerleşebileceği ve itibari paranın sürdürülebilirliği konusunda şüpheler oluşabileceği uyarısı yapıldı. Reid, bunun doğrudan bir neticesi olarak alternatif para birimlerine olan talebin muhtemelen 2030 yılına kadar önemli ölçüde daha yüksek olacağını söylüyor.

Reid’e göre, itibari paraya dayalı mevcut sistemi bir arada tutan kuvvetler artık kırılgan görünüyor ve 2020’lerde yıkıma uğrayabilir.

Öte yandan aynı raporda hem internet hem de Blockchain cüzdanı kullanıcıları sayısından hareketle kripto paraların gelecekteki kullanıcı tabanına dair bir projeksiyon da yer aldı. Buna göre, nihayetinde Blockchain cüzdanı kullanıcılarının 2030’a kadar 200 milyona ulaşacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl