Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Deutsche Bank: Bitcoin, aşırı volatil olmaya devam edecek

deutsche-bank

Almanya’nın en büyük bankası olan Deutsche Bank’tan Bitcoin değerlendirmesi geldi. Dev banka en büyük kripto paranın kıt arzı sebebiyle önümüzdeki dönemde yüksek düzeyde volatil olmaya devam edeceği yorumunu yaptı.

Alman bankası Deutsche Bank, yapılacak birkaç büyük alım ya da yaşanacak piyasa çıkışlarıyla, Bitcoin’in arz-talep dengesinin bozulabileceğini ve fiyatta çok büyük oynaklıklar yaşanabileceğini belirtti.

Bankanın araştırma ekibi tarafından oluşturulan yakın tarihli bir rapora göre 21 milyon arzı olan Bitcoin’deki likidite azlığı ciddi bir engel oluşturuyor. Bilindiği üzere, toplam Bitcoin sayısının yüzde 89’u yani 18.7 milyonu çıkarılmış durumda… Tamamının dolaşıma girmesi ise yaklaşık olarak 2140 yılını bulacak.

Konuyla ilgili olarak raporda, “Bir yatırım aracı olarak Bitcoin’in likidite seviyesi düşük kalıyor. 2020 yılında yaklaşık 28 milyon Bitcoin (Sirkülasyondaki Bitcoin’lerin yüzde 150’si) el değiştirdi. Apple hisselerinde ise bu rakam 40’tı. O da sirkülasyondaki hisselerin yüzde 270’ine denk geliyor.” denildi.

Raporda ayrıca dijital altın olarak görülen Bitcoin ile gerçek altın arasında yapılan karşılaştırmaların sebebi, iki varlığın da sınırlı arzının olmasına bağlandı. Fiyatın artışı ise talepteki ciddi artış olarak gösterildi.

DB ayrıca Bitcoin’in son dönemdeki değer artışını ve bunun bir varlık sınıfı olması için yeterli olup olmayacağını da yorumladı. En büyük kripto para için net bir yorum yapmanın ise önümüzdeki 2-3 yıl içinde kripto paralardaki gelişmelere bağlı olacağı belirtildi ve piyasa değerine vurgu yapıldı:

“Bitcoin’in 1 trilyon dolarlık piyasa değeri, onu göz ardı etmeyi zorlaştırıyor. Bazıları onun bir para, bazıları ise bir emtia olduğunu düşünüyor. Çok az bir kesim ise hisse senedi olduğu fikrinde… Ancak hem para hem de hisse senedi olarak Bitcoin’in piyasa değeri ilk 10’da…”

Yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 600’lük fiyat artışı gören Bitcoin için iki ayrı yorum yapılıyor. Bir kesim “patlamaya hazır bir balon” değerlendirmesinde bulunurken, karşı taraf ise büyümenin devam edeceğini ve Bitcoin’in artık herkesin kabul ettiği bir varlık olacağını iddia ediyor. En büyük kripto para geçen hafta 61 bin dolar seviyesine ulaşarak tarihi rekorunu kırmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl