Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ekonomi tarihçisi: Devletler, 2021’de Bitcoin almaya başlayacak

2021 yılında başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar için birçok yorum yapılırken, değerlendirmelerin ortak özelliği ise neredeyse hepsinin pozitif olması… Pandemi, tüketim çılgınlığının doğaya verdiği zararlar derken, insanoğlu artık sağlığın ve hayatın değerini daha iyi anlamaya başladı. Bankalar, kağıt paralar, yüksek borçlar, zamlar ve enflasyon derken işin ekonomik boyutu da bambaşka bir noktada…

2020 yılında uzun süredir beklenen kurumsal yatırımın kripto para evrenine dahil olduğunu, regülasyonların artık daha net şekilde şeffaflık sağlayarak hayatımıza girdiğini belirten Blockchain.com araştırma müdürü ve ekonomi tarihçisi Garrick Hileman ise 2021’den beklentilerini CoinDesk‘e anlattı.

Hileman’ın, yeni dünya düzenine ayak uydurmak için devletlerin bile Bitcoin alabileceklerini öngördüğü değerlendirmelerinden satır başları şu şekilde:

2021 yılı başladı. Kripto para evreninden neler beklemeliyiz?

Bitcoin’in bu sene yeni ATH’ler yapmasını sağlayan iki önemli makro güç vardı.

1. Devletlerin aşırı derecede harcama yapmaları ve para basma

Bu konu tartışmaya açık olsa da kripto paraların değer kazanmasındaki en büyük sebepler para basma ve hükumetlerin yaptığı büyük harcamalar gibi gözüküyor. Zaten pandemi öncesinde de borç seviyeleri endişe verici durumdaydı. Dünya savaşı yokken, sanki varmışcasına ortaya çıkan bu borç ben de dahil birçoklarının geleceğe şüpheyle bakmasına neden oluyordu.

Tabii ki hükumetler ve merkez bankaları para arzını artırınca insanlar kıt varlıklara yöneldiler. Basitçe söylemek gerekirse, daha fazla fiat para ve borç, sınırlı sayıdaki Bitcoin gibi varlıkların fiyatını artırdı.

Bu anlamda senenin kazananı, dijital altın tezleri ortasında Wall Street’te de daha geniş ürün piyasasına uyum sağlayan Bitcoin oldu. Ayrıca enflasyon korkularından dolayı portföyünde altın bulunduranların bir kısmının Bitcoin’e geçiş yapmaya başladığına dair göstergeler de var. Bu trendin devam etmesi BTC için güçlü desteğin oluşmasını sağlayacaktır.

Aşı çalışmalarının gelişmesiyle ekonomik kısıtlamalar 2021’de yavaşlayabilir ancak büyük borç yükü tepemizde durmaya devam edecek. Bu konudaki endişeler Bitcoin gibi arzı kısıtlı varlıkların yükselmesine sebep olacaktır.

2. ABD ve Çin arasındaki hem ekonomik hem de bölgesel gerginlikler

2021 yılında iki ülke arasındaki hem ekonomik hem de bölgesel rekabetin azalması olası değil gibi… Bu durumun kripto para evreni için ne anlama geldiğini hala anlama aşamasındayız.

“Yeni soğuk savaş kripto paralara yarar”

-1. maddede belirttiğim devlet/hükumet harcamasının ‘yeni soğuk savaş’ ortamında artması

-Merkez bankaları dijital para birimlerinin kullanıma sunulması

-Bölünmüş küresel yönetim ve mali sistemler

Tüm bu gelişmelerin başta Bitcoin ve Ethereum gibi merkeziyetsiz varlıklar için iyi olacağını düşünüyorum.

“Bitcoin’e rakip olmazlar”

CBDC’lerin yani merkez bankalarının dijial paraları, merkezi sisteme sahip olan bazı sabit coin’lere rakip olabilirler hatta bu coin’lerin regülasyonlara uğramalarına sebep de olabilirler ancak bu Bitcoin için rakip olacakları anlamına gelmez. Olmayacaktır da… Sadece Bitcoin’i tamamlayıcı bir etki yaratacaklardır. Çünkü CBDC’lerin Bitcoin gibi 21 milyonluk sınırlı arzı olmayacak, güven konusunda da BTC’ye göre çok daha düşük seviyede kalacaklar.

Bölünmüş bir küresel yönetim olursa da Bitcoin çok büyüse bile ona ciddi regülasyon gelme ihtimali azalıyor. Çin ve ABD’den oluşan çok kutuplu küresel mali sistem daha özgür ve doğal bir blokzincir tabanlı varlık ve altyapı sisteminin oluşmasını sağlayacaktır.

“Çin’le mücadele için ABD’nin kripto paralara destek olması gerekli”

Çin’in Bitcoin ve Ethereum’daki madencilik işlemleri konusundaki liderliği de ABD için tehlike yaratabilir ancak ABD’nin öncelikle Çin tarafından geliştirilen merkezi dijital para sistemine karşılık vermek için Bitcoin ve diğer merkeziyetsiz paraları kabul etmesi ve bu sisteme destek olması gerekir.

“Devletler Bitcoin almaya başlayabilir”

Demokratik değerler ve dünyanın güç dengesi konusunda endişeleri bulunan insanların kripto varlıklara daha çok yönelmesi de bu evren için olumlu etki yaratacaktır:

Hükumetlerin kripto varlıkları desteklemede direkt rol almaları ve hatta kendilerinin alması…

Çok spekülatif bir yorum olsa da, hem ABD’nin hem de Çin’in Bitcoin gibi kripto varlıkları destekleyerek daha çok güç kazanma yarışına girdiklerini de hayal edebiliriz.

“FOMO’nun sınırı yok. İlk alan devlet öne geçer”

Daha önce de söylediğim gibi, Çin gibi bir süper güç ucuza Bitcoin alarak rezerv varlık tablosunda sıçrama yapabilir. FOMO, özel sektör piyasa katılımcılarını sınırlayan bir şey değildir. İlk hareket eden en çok kazanır. Bunu yapan ulus devletler de yeni varlık sınıfını alarak öne geçebilirler.

“70 bin BTC’yi satmadan düşünün”

Bir Amerikan vatandaşı olarak, Silk Road’dan ele geçirilen 70 bin Bitcoin’i açık artırmada satmadan önce hükumetin bir değil, iki kez düşünmesini umut ediyorum. Fikrim, gelecek dönemin Bitcoin ve diğer kripto varlıklar için daha önce hiç bu kadar parlak görünmediği yönünde…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl