Diyanet, Bitcoin alıp satan iki imamı görevden aldı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Zonguldak'ta görev yapan iki imamı, internet üzerinden Bitcoin alıp sattıkları gerekçesiyle görevlerinden aldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Bitcoin alıp sattıkları şikayeti üzerine iki imamı görevden aldı.

Zonguldak’ta bulunan Aziziye Cami ile Dereköy Cami’nin imamları Mecit K. ve Satılmış B. hakkında internet üzerinden Bitcoin alıp sattıkları iddiasıyla il müftülüğüne şikayette bulunuldu. Diyanet, şikayetin ardından konuyla ilgili olarak soruşturma başlattı. Diyanet’in görevlendirdiği müfettişler, yaptıkları soruşturmanın ardından ifadelerini aldığı iki imam Mecit K. ve Satılmış B.’nin görevlerine son verdi.

Görevden almayı, DHA’ya konuşan Zonguldak İl Müftüsü Rüstem Can da doğruladı ve, “3-4 ay önce bir soruşturma oldu. O zaman görevden alındılar. Haberler doğru.” dedi.

Diyanet, Ocak ayında ‘Caiz değil’ demişti

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ocak ayında Bitcoin’le ilgili olarak ‘Caiz değil’ şeklinde bir fetva vermişti.

“Kamuoyunda ‘saadet zinciri’ olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto paraların kullanımı caiz değildir” diyen Diyanet’in açıklamasında kullanılan ifadeler şu şekildeydi:

“Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre, özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda ‘Saadet zinciri’ olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl