Bitcoin çatalı, borsada listelenmek için yüz binlerce dolar dökmüş

Bitcoin'den çatallanarak oluşturulan Bitcoin Private'in borsada listelenmek için 500,000 dolar para ödediği ortaya çıktı.

Bitcoin’den çatallanarak oluşturulan gizlilik odaklı bir kripto para olan Bitcoin Private (BTCP), dün kripto para borsası HitBTC’ye yasal mektup gönderdiğini açıkladı. Yasal mektupta BTCP’nin HitBTC’den liste dışı edilmesine yol açan olayların detaylarına yer verildi.

Mektuba göre Bitcoin Private, HitBTC’ye 2018 yılının Mayıs ayında listelenmek için Bitcoin ile tam 500 bin dolar para ödemiş.

Bu bedeli ödemesinin ardından HitBTC’de listelenen BTCP, daha sonra 2018 yılının Aralık ayında meydana gelen olaylarla sarsıldı. O dönemde CoinMetrics tarafından gerçekleştirilen analizde dolaşımdaki kripto paralara ek yaklaşık 2 milyon BTCP’nin gizlice basıldığı ortaya çıkarıldı. Daha sonra Bitcoin Private çekirdek geliştiricileri, gizlice basılan bu kripto paraları dolaşımdan çıkarmak için yakmaya karar verdi. Bu, borsa ve kullanıcıların BTCP’leri 480,000 numaralı bloktan önce yeni bir cüzdana taşımasını gerektiriyordu aksi takdirde taşınmayan kripto paralar da dolaşımdan kaldırılacaktı.

Bitcoin Private’e göre HitBTC ekibi gerekli önlemleri almadı ve bundan dolayı yaklaşık 60 bin BTCP’yi kaybetti. Borsa bunu takiben BTCP’leri koruyamamalarından Bitcoin Private ekibini sorumlu tuttu ve zararının karşılanmasını talep etti.

HitBTC, BTCP’lerin uygun bir cüzdana taşınmasına yardımcı olma isteği ile BTCP geliştiricilerine ulaştıklarını fakat ekibin kendilerine çatallanmadan önce güvenli bir araç sağlayamadığını ve bunun sonucunda kripto paraları kaybettiklerini iade etti.

Bitcoin Private, HitBTC’den liste dışı edilmesinin ardından dört farklı borsada işlem görüyor. Bu borsalar, Nanex, Crex24, Sistemkoin ve Altcoin Trader. İşlem hacmine bakıldığında BTCP’nin Altcoin Trader’ı takiben en çok hacme ulaştığı ikinci borsa Sistemkoin.

Öte yandan kripto paraların listelenmek için borsalara para ödemesi son dönemde tartışılan bir konu. En büyük kripto para borsası Binance de projelerden yüksek ücretler talep ettiği gerekçesi ile bu tartışmaların içinde yer almıştı. Borsanın 2 milyon dolarlara varan listeleme ücretleri istediği yazılmıştı. Binance, gelen tepkilerin ardından politikada bir değişikliğe giderek bundan böyle tüm listeleme ücretlerinin şeffaf hale getirileceğini ve %100’ünün bağışlanacağını bildirdi.

Haber: Uzmancoin/The Block

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl