Bitcoin, kripto para ve Blockchain’le ilgili 9 yaygın yanlış inanış

Birçok konuda olduğu gibi Bitcoin, kripto paralar ve Blockchain söz konusu olduğunda da insanlar arasında birtakım yaygın yanlış inanışlar bulunuyor. Bunlardan bazılarına burada açıklık getirelim.

Birçok konuda olduğu gibi Bitcoin, kripto paralar ve Blockchain söz konusu olduğunda da insanlar arasında birtakım yaygın yanlış inanışlar bulunuyor. Bunlardan bazılarına burada açıklık getirelim:

1- Blockchain = Bitcoin

Bitcoin, temelinde yatan teknolojiden daha çok popüler olduğu için Blockchain ile karıştırılıyor. Blockchain, eşler arası işlemlerin ağ boyunca dağıtık bir biçimde deftere kaydedilmesini sağlayan bir teknolojidir. Bitcoin ise bir banka gibi üçüncü bir aracıdan geçmeden doğrudan iki kişi arasında transfer edilebilir bir kripto paradır.

2- Blockchain’in tek uygulaması kripto paradır

Blockchain ve kripto para fındık ile çikolata gibidir. Birlikte göze çarparlar fakat aynı zamanda kendi başlarına da harika iş çıkarırlar. Blockchain için kripto para gibi yalnızca bir kullanım alanı yok. Bunun aksine tüm sektörlerde farklı şekillerde kullanılabilir.

3- Blockchain’deki aktiviteler halka açık değildir

Blockchain teknolojisindeki yaygın yanlış bilgilerden biri de kamuya açık olmadığıdır. Blockchain’deki aktivitelerin çoğu yaygın inanışın aksine oldukça izlenebilir. Ek olarak, Blockchain için gizli bir sır ve faaliyetleriyle ilgili karanlık bir kriminoloji yok.

4- Kripto işlemleri anonimdir

Birçok kişi tüm Bitcoin ve kripto işlemlerinin anonim olduğuna dair yanlış bir varsayım altında. Bitcoin, bir adresten diğerine ne kadar gönderim yapıldığını izleyen bir kamuya açık defterdir. Birçok hükümet, adresin sahibini açığa çıkarmak için büyük borsalarla ilişki halindedir. Bunun yanı sıra Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), dünya çapındaki Bitcoin kullanıcılarının kimliğine ulaşabildiği biliniyor.

5- Blockchain, ticari işlemlerle ilgili her şeyi değiştirecek

Blockchain genellikle işletmelerin işlemleri kaydediş ve yönetim biçimini değiştirecek bir teknoloji olarak konumlanır. Güvenlik açısından, işlem kayıtlarının güvenli bir şekilde doğrulanmasına ve değiştirilmemesine ihtiyaç varsa, çoğunlukla yararlı olur. Aksi takdirde kullanım durumları sınırlıdır.

6- Kripto paralar volatildir, bu yüzden Blockchain güvenilir olmamalı

Kripto paraların volatilitesini Blockchain teknolojisinin güvenilirliği ile ilişkilendiren yaygın bir inanış daha var. Blockchain’in kripto paraların ötesinde birçok uygulaması var ve muhtemelen uzun vadede bir oyun değiştiriciden fazlası olacak.

7- Kripto paralar suçlular için en iyi seçenek

Ademi merkeziyetçiliğin ve anonimitenin özellikle suçlular için güzel özellikler olduğu doğru fakat aynı zamanda ekonomik ve politik açıdan istikrarsız bir çevrede bulunan yasalara saygılı vatandaşlar için de güzel özelliklerdir. Yolsuzluk nedeniyle yerel bankalarda paranızı tutmaktan imtina ediyorsanız veya ülkenizin istikrarın bozulma ihtimali varsa paranızı saklamak için muhtemelen en iyi yer. Bununla birlikte yapılan araştırmalara bakıldığında kripto paraların suçlular tarafından kullanımı itibari paralar gibi diğer her şeye kıyasla yüzde 1’in bile altında.

8- Kripto para ve Blockchain yalnızca teknoloji ve finans insanları için

Sıradan tüketici Blockchain ve kripto para hakkında çok az bilgiye sahip olduğundan bunlardan uzak duruyor ve genellikle yalnızca finans insanları için olduğunu düşünüyor. Ancak kripto para da Blockchain de sıradan insanların geleceğini temelden etkileyebilecek potansiyele sahip teknolojiler. Bu nedenle doğrudan sıradan insanları da ilgilendiriyor.

9- Bitcoin bir saadet zinciridir

Bitcoin, kripto para ve Blockchain kavramlarına aşina olmayanların dile getirdiği gibi bir saadet zinciri değildir.

Çünkü;

Bitcoin, merkezi bir otoriteye bağlı değil.
Bitcoin, yatırımcılarına geri ödeme yapmaz.
Bitcoin, sistemi sürdürmek için giderek artan bir para akışı gerektirmez.

Bitcoin, bilgisayar birimlerinde gerçek bir yeniliktir ve Bizans generalleri olarak bilinen bir problemi çözer.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl