Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı ve kimliği bilinmeyen kişi veya bir grup tarafından çıkarılan dijital para birimidir. Herhangi bir merkezi otoriteye bağlı değildir. Bu nedenle günümüzde merkez bankaları tarafından basılan para birimlerinden farklıdır.

Arzı 21 milyon adet ile sınırlandırılan kripto para, bu yönüyle de altınla benzerlik taşır. Nasıl ki değerli metal altının arzı kısıtlıysa Bitcoin’in arzı da kısıtlıdır.

Altında yatan teknoloji ise Blockchain teknolojisidir. Geleceğin para birimi olarak gösterilen Bitcoin, temeli 80’li yıllara kadar giden Blockchain teknoloji üzerine inşa edilmiştir.

Bitcoin, dünyadaki tek kripto para değildir ancak piyasa değeri ile en büyüğüdür ve kripto paraların ilkidir. Bugün, 5000’in üzerinde kripto para bulunmaktadır.

Bazıları tarafından altın gibi bir değer deposu, bazıları tarafından da günlük harcamalarda değişim aracı olarak kullanılan lider kripto paranın dünya çapında 20-30 milyon kullanıcısı olduğu tahmin edilmektedir.


 • Kripto para fonlarına 14 haftanın en büyük girişi: CoinShares raporu

  Kripto para yatırım yönetimi şirketi CoinShares’in yeni raporuna göre, kripto para fonları 11 Kasım’da sona eren yedi günde 42 milyon dolar tutarında net girişle 14 haftanın en büyük girişini gördü. Artan yatırım girişleri, Sam Bankman-Fried’in çöken FTX imparatorluğu sebebiyle tetiklenen kripto para piyasasındaki keskin düşüşle...

 • STX Coin nedir? Stacks’in geleceği ve merak edilenler

  STX Coin nedir?  STX Coin, Stacks ağının kripto para birimidir. Stacks ağında madencileri ödüllendirmeye, akıllı sözleşme işlemleri yürütmeye yarar. Bunların dışında STX, sahiplerinin staking yoluyla Bitcoin kazanmalarını sağlar. STX’in toplam arzı yaklaşık 1.8 milyar adet ile sınırlandırılmıştır. 2022 Nisan ayı itibariyle, 1.3 milyar adet STX...

 • Bitcoin whitepaper’ı hakkında bilmeniz gerekenler

  Bitcoin’in Türkçe ifadeyle “teknik döküman” diyebileceğimiz whitepaper’ı 13 yıl önce bugün Satoshi Nakamoto tarafından yayımlandı. 31 Ekim 2008’de, metzdowd.com’daki adlı bir e-posta listesinde yayımlanan belge, bugün bildiğimiz şekliyle Bitcoin’i ortaya çıkardı. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu hala bilinmezken yayımladığı 9 sayfalık bu belge, finans sisteminde adeta...

 • Bitcoin Özgürlüğü nedir?

  Bitcoin sadece liberal ve/veya demokratik ideolojiye sahip insanlara hitap eden bir olgu değildir. Bitcoin özgürlüğü, temelinde tahakkümsüzlük olarak da bilinen cumhuriyetçi özgürlük anlayışını içinde barındırmaktadır ki bu anlayış tüm ideolojik argümanları belli ölçüde içinde barındırır. Bitcoin gerek merkeziyetsiz yapısı gerekse kullanıcıların aktif olarak yer almasından...

 • Bitcoin madenciliği nedir ve nasıl yapılır?

  Bitcoin’in geçtiğimiz 10 yılın en popüler finans araçlarından birisi olduğu su götürmez bir gerçek. Popüler olması sebebiyle de her gün yüzlerce Bitcoin haberleri ile karşılaşıyoruz. Bu yazımızda ise Bitcoin ile ilgilenmeye başlayan herkesin aklına gelen sorulardan birisi olan Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır ve Bitcoin Madenciliği...

 • Bitcoin rehberi: Bitcoin hakkında her şey

  Bitcoin Rehberi Bitcon almak istiyorsunuz ancak kafanızda soru işaretleri varsa sizin için rehber niteliğinde bir seri hazırlıyoruz! Bitcoin Rehberi başlıyor! Bitcoin Rehberi Adım 1: Bitcoin Nedir? Bitcoin Rehberi yazımıza insanlar tarafından sıklıkla sorulan “Bitcoin Nedir?” sorusuna cevap vererek başlayacağız. Binlerce kişi tarafından merak edilen bir...

 • Bitcoin ve kripto paralara yeni başlayanlara 12 önemli tavsiye

  Bitcoin ve kripto paralar ile yeni tanışanlara rehber niteliğinde olacak ve 12 önemli tavsiyeyi içeren bu yazıya kesinlikle göz atmalısınız.

 • Bitcoin nasıl bu kadar pahalı hale geldi?

  Yeni başlayanlar için fiyat grafiklerini analiz etmek ve finansal dünyadaki alım satım terimlerini anlamak zor olabilir, bu nedenle Bitcoin'in yıllar süren yolculuğunda nasıl bu kadar pahalı hale geldiğini inceliyoruz.

 • Bitcoin, kripto para ve Blockchain’le ilgili 9 yaygın yanlış inanış

  Birçok konuda olduğu gibi Bitcoin, kripto paralar ve Blockchain söz konusu olduğunda da insanlar arasında birtakım yaygın yanlış inanışlar bulunuyor. Bunlardan bazılarına burada açıklık getirelim.

 • Kripto dünyasında bir projenin dolandırıcılık aracı olduğu nasıl anlaşılır?

  Kripto para dünyasında yer alan herhangi bir projenin 'scam' yani 'dolandırıcılık' olduğu nasıl anlaşılır? Bu makale size rehberlik edecek.

Yükleniyor...