29 bin Bitcoin çalan dolandırıcıya tarihi ceza: 3.4 milyar dolar ödeyecek

2018 ilâ 2021 yılları arasında yüksek getiri vaadiyle dünya çapında binlerce yatırımcıdan milyonlarca dolar ve binlerce Bitcoin toplayan Mirror Trading International (MTI) kurucusu Cornelius Johannes Steynberg, tarihi bir cezaya çarptırıldı.

ABD’de devam eden dolandırıcılık davasında hakim, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile anlaşmaya vardı ve Mirror Trading International (MTI) kurucusu Cornelius Johannes Steynberg’in toplamda 3.4 milyar dolar ceza ödemesine hükmetti.

Güney Afrika vatandaşı olan ve 2021 yılında Brezilya’da yakalandıktan sonra bu ülkede tutukluluğu devam eden Steynberg, 1.7 milyar dolar cezanın yanı sıra, yine 1.7 milyar dolarlık da, mağdurların kayıpları için bir yapılandırma tazminatı ödeyecek.

2020’nin aralık ayında Güney Afrika’da düzenlenen bir polis operasyonuyla kapatılan şirket, yatırımcıların paralarını çeşitli dolandırıcılık yöntemleriyle kullanarak bir Ponzi şeması kurmuştu.

Daha önce görülmedi

3.4 milyar dolarlık rakam, şu ana kadar CFTC’nin dahil olduğu davalarda verilen en yüksek ceza olarak ön plâna çıkıyor. Teksas Batı Bölge Mahkemesi hakimi Lee Yeakel, verdiği cezanın açıklamasında Steynberg’in perakende döviz işlemlerinin de dahil olduğu birçok kanun ihlalinde bulunduğunu belirtti.

29 binden fazla BTC topladı

Steynberg içinde 23 bin ABD vatandaşının da olduğu dolandırıcılık şeması için milyonlarca doların yanı sıra 29 bin 421 adet de Bitcoin toplamayı başarmıştı. Müşterilerine yüksek getiri vadeden Steynberg’in gerçekte foreks piyasasında işlem yapmadığı ve yatırımcılarının paralarını kullanarak bir Ponzi şemasına dönüştürdüğü ortaya çıkmıştı.

CFTC yaptığı açıklamada ayrıca, Steynberg’in ve onun yakın ortaklarının çaldığı tüm meblağ düşünüldüğünde, kurban ve mağdurların kayıplarının hepsinin karşılanamayacağını da belirtti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl