Türkiye’nin en büyük 4 Bitcoin borsasından biri dolandırıldı

Türkiye'deki büyük kripto para borsalarından biri, dolandırıldığı yönünde İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine ihbarda bulundu.

Türkiye’de faaliyet yürüten büyük kripto para borsalarından biri, dolandırıldığı yönünde İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine ihbarda bulundu.

Şirket, yaptığı ihbarda para yatırılmadığı halde, hesaba para yatırılmış gibi gösterilerek açılan sahte hesaplar üzerinden dolandırıldığını bildirdi.

Dolandırıcılığın boyutu 1 milyon 500 bin TL

Polis ekiplerinin yaptığı titiz çalışmayla gerçeği açığa çıkardı. Şirkette çalışan Aykan D.’nin yöneticilerinin şifrelerini ele geçirerek bu hesaplar üzerinden de iki kişi adına açtığı hesaba 1 milyon 500 bin TL’yi yatırmadan yatırmış gibi göstererek Bitcoin aldığı tespit edildi.

Şüphe çekmemek için bir süre al-sat yaptı

Aykan D.’nin şüphe çekmemek için evindeki bilgisayar üzerinden 15 gün boyunca hesaplara giriş yaptığı, bu hesaplar üzerinden bir süre al-sat yaparak 200 bin TL zarar ettiği, kalan 1 milyon 300 bin TL’lik Bitcoin’i de nakde çevirerek iki ayrı kişinin banka hesaplarına yatırdığı belirlendi.

Polis, yaptığı aramada evinde 680 bin TL buldu

Operasyon, bundan 3 gün önce, 4 Şubat’ta düzenlendi. Polis ekipleri, Aykan D. ve adına hesap açılan diğer iki kişiyi gözaltına aldı. Gözaltının ardından Aykan D.’nin evinde arama yapıldı. Yapılan aramada 680 bin TL nakit olarak ele geçirildi.

Lüks aracına el konuldu

Aykan D.’nin 1 milyon 300 bin TL’yi çekmesinin ardından kendisine lüks bir cip aldığı öğrenildi. Polis, bu lüks cipe de el koydu. Aykan D., dün emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi ve tutuklandı. Diğer iki kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl