Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’in artan kabulü dolar zenginlerini de harekete geçirdi

Bitcoin'in benimsenmesindeki artış, varlıklı kişilerin Bitcoin'i daha çok dikkate almalarını sağladı. Bloomberg'e konuşan varlıklı kişilerin finans danışmanları ve uzmanlar Bitcoin'in artık çok daha geniş bir kitleye hitap etmeye başladığını belirtiyorlar.

Bitcoin benimsenmesinin artması dolar zenginlerini ve varlıklı kişileri de harekete geçirdi. En büyük kripto para artık onların da radarında…

Bitcoin, özellikle son dönemde bir portföy varlığı olarak daha çekici hale geldikçe dolar milyarderleri, fonlar ve ünlüler BTC almaya başladılar. Bloomberg’e konuşan varlıklı kişilerin finans danışmanları ve uzmanlar Bitcoin’in artık çok daha geniş bir kitleye hitap etmeye başladığını belirtiyorlar.

Özellikle yaz aylarında MicroStrategy’nin başlattığı ve Square ile PayPal’ın devam ettirdiği kurumsal ilgi son dönemde müthiş bir hızla devam ediyor. CME Bitcoin vadeli işlemlerindeki açık pozisyonlar ve Grayscale Bitcoin Trust’ına gelen akış, bu ilginin ne seviyede yükseldiğini açıkça gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz hafta en yüksek seviye rekorunu da kıran BTC’nin kurumsal şirketler ve varlıklı yatırımcılar için çekici olmasının en büyük nedeni ise bir portföy varlığı olarak etkisi…

En büyük kripto paranın, altın gibi enflasyona karşı bir koruma görevi gördüğü biliniyor. Tabii ki hâlâ yeni bir varlık olması ve adaptasyonunun tamamlanmamış olması onun değerinin kat be kat artma potansiyelini de net şekilde gösteriyor.

Konuyla ilgili olarak, Beckett Collective kurucusu Theresa Morrison, Bloomberg’e verdiği bir röportajda, Bitcoin’in pratikte de enflasyona karşı bir koruma aracı olarak kullanılabileceğini söyledi. Morrison, bir portföyde yüzde 1’lik Bitcoin yatırımının ideal olduğunu belirtti.

Elemental Wealth’ten Dan Herron da Morrison’a benzer bir yorum yaptı ve BTC’nin genç yatırımcılar için çok daha çekici bir varlık olduğunu ve en büyük kripto paraya portföy içinde yüzde 5’lik kısmın ayrılmasının bu düşük faiz ortamında mantıklı olduğunu söyledi:

“Portföyünüzün yüzde 5’ini BTC’ye yatırın ve yükselmesine izin verin… Sonra da ne olacağını görün”

Bir portföy varlığı olarak BTC’nin enflasyona karşı koruma sağlamasının en büyük sebebi kısıtlı olan arzı. Bu durum doğal olarak yatırımcıları, merkez bankalarının sürekli olarak para pompalayıp yarattığı enflasyondan koruyor. Tabii ki başta altın olmak üzere diğer değer saklama araçlarıyla kıyaslandığında piyasa değeri hala çok küçük. 1 Bitcoin’in 19 bin dolar fiyata sahip olduğu bu dönemde piyasa değeri de yaklaşık 352 milyar dolar. Altında ise bu rakam tam 9 trilyon dolar.

Blok ödül yarılanmasıyla çıkarılan Bitcoin’lerin sayısının her 4 yılda bir düşmesine, büyüyen ilgi de eklenince fiyat da ciddi oranda artıyor. Kurumsal yatırımcıların son dönemde Bitcoin’e yatırım yapması, bireysel yatırımcıların da ona daha fazla güvenmesini sağladı. Kurumsal firmaların Bitcoin’e yatırım yapmasını sağlayan Grayscale gibi şirketlerin kısa vadede aynı ilgiyi görmeye devam edip etmeyeceği de merak konusu.

Buradaki bir veri ise çok çarpıcı… Mayıs ayındaki halving’in ardından Grayscale’den alınan Bitcoin sayısı, aynı dönemde çıkarılan Bitcoin sayısından daha fazla.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl