Bitcoin dominansı 2 yıl sonra yüzde 50’yi geçti

Kripto paralarda son 2 senede yaşanan sert volatilite altcoin'lerin her geçen gün daha da erimesine yol açarken Bitcoin'in ise gittikçe güçlenmesini sağladı.

2021 yılındaki boğa rallisinin sona ermesinin ardından yaşanan birçok olumsuz olay Bitcoin’in değerini bir kez daha ön plâna çıkardı. Terra LUNA ve FTX çöküşleri, Rusya-Ukrayna savaşı ve son olarak da SEC’nin altcoin’leri birer yatırım sözleşmesi olarak görmesi Bitcoin dominansının sıçrama yapmasına neden oldu.

Dominans 2 seneden fazla süre sonra %50’yi aştı. Bitcoin’in toplam kripto para piyasasındaki üstünlüğünü gösteren bu rakam, son olarak nisan 2021’de bu seviyeye gelmişti. O dönem de son yılların en büyük boğa sezonu yaşanmıştı. O boğa sezonu öncesinde ise dominans yüzde 70’lere kadar çıkmıştı.

SEC müdahalesi Bitcoin’i ön plâna çıkardı

Bitcoin dominansının son dönemde sıçrama yapmasındaki en büyük sebep ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Binance ve Coinbase borsalarına açtığı “menkul kıymet” davaları… Üst üste iki gün açılan davaların ardından, birçok altcoin’de çıkışlar görülmüş ve Bitcoin alımları artmıştı.

Merkeziyetsizliğiyle bilinen Bitcoin konusunda SEC başkanı Gary Gensler da, net ifadeler kullanıyor ve Bitcoin’in bir yatırım sözleşmesi olmadığını, bir emtia olduğunu belirtiyor.

Öte yandan Bitcoin fiyatı dün akşam saatlerinde, yeniden 27 bin dolar seviyesini aşmayı başardı ancak daha sonra geri çekildi. En büyük kripto para haberin yazıldığı anlarda 26.800 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl