Bir trader, Bitcoin düşerken tam 1220 BTC kaybetti

Bir kripto para trader'ının Bitcoin'in geçtiğimiz haftaki büyük düşüşü sırasında BitMEX'te 1220 BTC kaybettiği ortaya çıktı.

Kripto para piyasalarındaki büyük düşüşler devam ediyor. Bir numaralı kripto para Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralar, hafta sonu görülen ve kısa süreli yükseliş sonrası değer kaybetmeyi sürdürüyor. Haberin yayına girdiği dakikalarda bir Bitcoin, 4600 dolardan işlem görüyor.

Geride bıraktığımız hafta piyasada koşullar bugünkünden daha kötüydü. Bitcoin, BitMEX üzerinde 3600 dolara kadar düşmüş ve uzun (long) pozisyonlarda 1.5 milyar doları aşan bir tasfiye gerçekleşmişti. Bu, BitMEX için tarihi bir rekordu.

Bitcoin’deki keskin düşüşün ilk belirtileri yüzde 35’lik düzeltmeyle fiyatın 7900 dolardan 5000 dolara düşmesiyle başlamıştı. Bu ilk düşüş büyük oranda yükseliş bekleyen kontratların ya tasfiye olmasına ya da kaldıraç seviyesinin düşürülmesine sebep olmuştu. Bu da BitMEX tasfiye motorunun on milyonlarca dolarlık Bitcoin satmasını sağlamıştı.

13 Mart’taki düşüş sırasında yüzde 50 değer kaybeden Bitcoin’de önemli büyüklükte pozisyon sahibi trader’lardan birinin tam 1220 BTC kaybettiği ortaya çıktı. Piyasanın aksi yönde hareketi, lider kripto paranın yükselişine oynayan Güney Koreli bu trader’a pahalıya mal oldu. 1220 BTC, mevcut fiyatlarla 5.6 milyon dolar ediyor. Bu rakamın toplam değeri, düşüş öncesinde ise yaklaşık 10 milyon dolar civarındaydı.

Kaynak: Twitter/I am Nomad

Genellikle, BitMEX ve diğer kripto para borsalarındaki dev hesaplar düşük kaldıraçla ticaret yapıyor ve bu da tasfiye olasılığını önemli ölçüde azaltıyor. Bitcoin fiyatı yüzde 30 ilâ 40 arası bir düşüş yaşadığında 3-5 katı aralığındaki düşük kaldıraçlı hesaplar bile tasfiyelere karşı savunmasız kaldı. Sonunda da, 10 milyon dolar değerinin üzerindeki hesaplar tasfiye edildi ve BTC üzerinde müthiş bir satış baskısı oluştu.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl