Bitcoin düşerken GBTC primi yüzde eksi 19 ile tarihi dip yaptı

Kurumsal firmaların Bitcoin’e yatırım yapmaları için en önemli yollardan biri olan Grayscale Bitcoin Trust Fon’unda 2 aydır düşük olan prim fiyatları perşembe günü itibariyle dip yaptı.

GBTC’nin fonunun prim yüzde -18.92’ye düşerek tarihinin en alt seviyesine ulaştı. Bu durum, GBTC hisselerinin piyasa fiyatının net varlık değerinden (NAV) yaklaşık yüzde 19 daha düşük olduğu anlamına geliyor.

Düşüşün nedenleri

Uzmanlar ise Grayscale Bitcoin Trust Fonu’ndaki bu düşüş için çeşitli nedenler öne sürüyorlar. Piyasada GBTC’ye rakip olabilecek yeni ürünlerin çıkması, Kanada’da Bitcoin ETF’inin kabul edilmesi ve Grayscale’in GBTC’ye yapılacak yeni yatırımları geçen ay durdurmasından dolayı fona yeni para girişi olmaması bunların başında geliyor.

250 milyon dolarlık alım önüne geçemedi

Grayscale’in ana ortaklarından olan Digital Capital Group daha sonra 250 milyon dolarlık GBTC hissesi satın almış olsa da, bu durum GBTC’deki indirimin ortadan kalkmasına engel olmadı. Bu indirimli fiyat aynı zamanda GBTC’de önemli miktarda yatırıma sahip olan Marlton gibi firmaların ise kayıp yaşamasına sebep oldu ve şirket en sonunda Grayscale’den hisseleri için bir ihale açmasını talep etti.

Piyasa uzmanları ise Grayscale için en iyi çözümün, GBTC’yi bir Bitcoin ETF’ine çevirmek olduğunu söylüyorlar. Firma da kısa süre önce yaptığı açıklamada bu durum için yüzde 100 hazır olduklarını belirtmişti. Ancak CEO Michael Sonnenshein ise ABD’deki regülasyonların hala hazır olmamasından şikayet etmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl