Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’deki düşüş, şirket yöneticilerini bir kez daha düşünmeye itti

bitcoin

Bloomberg, Bitcoin fiyatında geçen haftaki 42 bin dolar seviyesinden bu yana yaşanan düşüş sonrası, Wall Street finans yöneticilerinin şirket fonlarını Bitcoin’e yatırma konusunda daha ihtiyatlı olduklarını yazdı.

Bilindiği üzere, 2020 yılı bazı büyük şirketlerin Bitcoin’i bir rezerv varlık olarak kabul edip satın aldığı bir yıl oldu. MicroStrategy, büyük alımlar yaptı ve şirketin kasasındaki son rakam 70 bin BTC’nin üzerinde. Bu konuda dikkat çeken bir diğeri ise Square şirketiydi. Square da yaklaşık 5 bin BTC’lik bir alım gerçekleştirmişti. Sigorta şirketleri Ruffers ve MassMutual gibi devler de bu trendi devam ettirdi. Bunların dışında bazı küçük çaplı şirketler de bilançolarına Bitcoin’i dahil ettiler.

Öte yandan şirket yöneticileriyle görüşen Bloomberg’e göre, bu strateji cazibesini belli ölçüde yitirmiş olabilir. Şirket nakit rezervlerinin beklenmedik gelişmelere karşı işlerin yürütülebilmesi için adeta bir kara gün akçesi olmasından dolayı fiyatta görülen ciddi dalgalanmalar, yöneticileri Bitcoin’e yatırım yapmaktan alıkoyuyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan JonesTrading baş piyasa stratejisti Michael O’Rouke, “Bir şirketin ana faaliyetleriyle ilişkisiz bir şekilde spekülasyon amacıyla finansal varlık alımı yapması yatırımcılar için bir tehlike işaretidir.” dedi.

Columbia Business School’dan misafir profesör Robert Willens da geçen haftaki fiyat hareketi sonrası Bitcoin’e yatırım yapmanın şirketlerin finans sorumlularının katlanmaya istekli olmayabilecekleri bir risk meydana getirdiğini söyledi. Willens, “Belki akıllıca bir strateji olabilir fakat değilse, şirketin kendi varlığını tehdit eder hâle edebilir.” ifadelerini kullandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl