Bitcoin’in düşüşü, 207 milyon dolarlık pozisyonun tasfiyesine yol açtı

Bitcoin'in iki saatten az bir süre içinde yaklaşık 1500 dolarlık düşüşü, BitMEX'te 207 milyon dolarlık pozisyonun tasfiyesine neden oldu. Ayrıca Bitstamp'te görülen 2000 BTC'lik satış da 6100 seviyelerine ani bir kırılma yarattı.

Bitcoin, dün gece iki saatten daha az bir sürede 1500 dolar geriledi. Kripto para, 6600 dolar bandına kadar çekildi.

Esasında düzeltme, son günlerdeki parabolik artışın ardından bazı analistler tarafından beklenen bir şeydi. Örneğin CNBC’ye konuşan analist Anthony Grisanti, “Bitcoin son beş ayda iki katına çıktı. Bu yüzden biraz geri çekilme bekliyorum ve aşağı yönde 6870’ten 6425 dolara kadar çok ilginç bir boşluk var.” diyerek fiyatın bu seviyelere inebileceğini söylüyordu.

Fiyatlardaki düşüşün New York Eyaleti Yüksek Mahkemesi’nin Tether’den Bitfinex’e yapılan transferlerin dondurulması kararından kaynaklanmış olabileceği de belirtiliyor.

Öte yandan Datamish’ten alınan verilere göre düşüş sırasında kaldıraçlı alım-satım yapılabilen kripto para borsası BitMEX’te 207 milyon dolarlık long (uzun) pozisyon tasfiye oldu.

Kaynak: Datamish

Bitstamp’te 2000 BTC’lik satış

Son olarak sabah saatlerinde kripto para borsası Bitstamp’te ciddi bir panik satışı görüldü. Yaklaşık 2000 BTC’lik bir satış emri, fiyatı 6178 dolara kadar çekti. Bu emre ilişkin satışın tamamlanmasının ardından fiyat hızla 7300 bandına hareketlenerek normal seyrine döndü.

Bitstamp’te ani kırılma anı, grafik: TradingView

TSİ 09.30 itibari ile Bitcoin, Bitstamp üzerinde 7170 dolardan el değiştiriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun