Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin fiyatında düşüş getiren ‘FUD’ ortaya çıktı

mtgox

2014’te iflas etmeden önce dünyanın en büyük Bitcoin borsası olan Mt. Gox’un bir dönem ABD ve Kanada’daki faaliyetlerini yürüten CoinLab, uzun süren bir yasal savaşın ardından Mt. Gox alacaklılarıyla anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Bloomberg’ün bildirdiğine göre Mt. Gox, alacaklılara borsada kalan Bitcoin’lerinin yüzde 90’ını talep etme seçeneği sunacak.

Mt. Gox kayyum heyeti ile Fortress Investment Group’un bir birimi olan MGIFLP arasında yapılan söz konusu anlaşma, basit bir evet-hayır oylaması için alacaklılara sunulacak.

Anlaşmayı açıklayan ancak dahil olmayan CoinLab’a göre, yatırımcılar erken ödeme almak zorunda değil ve Mt. Gox’a karşı açılan davaların neticelenmesini bekleyebilirler.

Mt. Gox’ta alacaklıların talep edebilecekleri ne kadar Bitcoin bulunduğu ile ilgili net bir açıklama yapılmadı. Bununla birlikte Mt. Gox’un cüzdanlarında yaklaşık 140 bin BTC olduğu biliniyor. Bu BTC’lerin alacaklılara geçmesi durumunda Bitcoin’in bir satış baskısı ile karşı karşıya kalacağı ve dolayısıyla fiyatta önemli bir düşüş yaşanabileceği öngörülüyor.

Bitcoin fiyatında bugün görülen düşüşte, anlaşma haberinin etkili olduğu değerlendiriliyor.

Mt. Gox olayı nedir?

Bilindiği üzere Mt. Gox, bir dönem dünyanın en çok kullanılan Bitcoin borsasıydı. Borsa, faaliyet gösterdiği dönemde tüm işlem hacminin yüzde 80’ini tek başına oluşturuyordu. 2014 yılında Mt. Gox, tüm alım satımları askıya aldı, internet sitesini kapattı ve iflas koruması için başvuruda bulundu. Borsa, 750 bini müşterilerine ait 850 bin BTC’yi çaldırmıştı. O dönem Mt. Gox üzerinde büyük çoğunluğunu ABD’lilerin oluşturduğu çok sayıda kullanıcı Bitcoin’lerini kaybetti. 7 yıldır Mt. Gox’ta alacaklılara ödeme yapılması için bir süreç işliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl