Bitcoin’in 8 bin 300 dolara kadar gerilemesine yol açan 2 şey

Bitcoin, bugün 8 bin 300 dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoin'in temelde bu kadar gerilemesine yol açan iki faktör bulunuyor.

Bitcoin ve diğer kripto paralar, Bitcoin‘in 20.000$’ı gördüğü 17 Aralık’tan bu yana düşüş eğiliminde. Kripto para piyasalarının deyim yerindeyse 3 aydır belini doğrultamamasında hükümetlerin düzenleyici tehditlerinin yanı sıra Mt. Gox kayyumunun elinde bulundurduğu BTC’leri satmasının da büyük etkisi var.

Genel anlamda bakıldığında bugün Bitcoin’in 8300$ seviyesine kadar gerilemesinin altında yatan iki neden var:

1- Mt. Gox kayyumunun satışlara devam etmesi

2014 yılında Japon menşeili Mt. Gox borsasında Bitcoin tarihinin en büyük hırsızlığı yaşanmış ve 600 binden fazla Bitcoin çalınmıştı. Ayrıca olayın ardından borsa iflas ederek kapanmış, dünya çapında Bitcoin fiyatları da dibi görmüştü.

Olay sırasında kaybedilen 200 Bitcoin daha sonra bulunmuştu.

Mt. Gox’a atanan kayyum Nobuaki Kobayashi; Aralık, Ocak ve Şubat aylarında mahkeme ile yapılan istişareler sonucunda alacaklılara yapılacak ödemeler için borsalar üzerinden yaklaşık 40 bin Bitcoin sattığını açıklamıştı. Kobayashi, bu açıklamasında önemli bir de not düşmüştü. Notta mahkemenin vereceği karar doğrultusunda önümüzdeki dönemde de ilave satışlar yapılabileceğini ifade edilmişti.

Elinde 166 binden fazla Bitcoin bulunduran kayyum, büyük alıcıların birbirleriyle ticaret yapabildiği OTC pazarlarında değil de çeşitli kripto para borsalarında satış yapmaya devam ediyor.

2- Binance borsasının hack’lendiği dedikodusu

Son 2-3 gündür devam eden düşüş süreci, esasen Binance borsasının hack’lendiği dedikodusunun hızla yayılmasıyla başlamıştı. Ancak gerçek borsanın değil de borsa üzerinde ticaret botları gibi üçüncü taraf yazılım kullananların API anahtarlarının ele geçirilmiş olmasıydı.

Öte yandan Binance’in piyasayı manipüle etmek için bu olayı bizzat kendisi planladığına dair de iddialar bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl