Bitcoin düşüşü, kripto para odaklı şirketleri de vurdu

Bitcoin haftanın son iş gününe büyük bir düşüş hareketiyle başlarken bu durum, kripto para odaklı çalışan şirket hisselerine de yansıdı. Madencilik şirketleri ve borsaların ABD'deki piyasa öncesi hisse fiyatlarında önemli düşüşler var.

Dün 23 bin doların üzerinde seyreden ve birkaç haftadır da 25 bin doların üzerine çıkmayan ancak bunu başaramayan Bitcoin, bu sabah saatleri itibariyle 22 bin doların da altına indi ve önemli bir düşüş içine girdi.

Altcoin’ler daha sert düştü

Bitcoin’in 22 bin doların altına inmesi, altcoin’lerdeki düşüşü ise daha da sertleştirdi. Haziran ayındaki düşüşlerin ardından son 1,5 ayda toparlayan altcoin’ler önemli derecede değer kaybettiler. 2 bin dolar civarındaki Ethereum 1700, XRP 0.35 ve Cardano (ADA) 0.47 dolara kadar indi.

Hisseler de kötü etkilendi

ABD piyasaları da henüz açılmamış olmasına rağmen, piyasa öncesi fiyatlarda da ciddi düşüşler yaşandı. Kripto odaklı firmalar Bitcoin düşüşünden olumsuz etkilenirken, Coinbase %7.6, Marathon Digital %11.2 RIOT Blockchain ise %10.7 düştüler.

Bitcoin alımlarıyla bilinen yazılım şirketi MicroStrategy de dünü 324 dolarda kapatmasının ardından, piyasa öncesi fiyatlandırmada da 300 doların hemen altında işlem görüyor. 925 milyon dolarlık Bitcoin satışını açıklayan elektrikli araç üreticisi TESLA da 900 doların da altına indi. Facebook’un çatı şirketi olan META Platforms’da da yüzde 3’lük düşüş yaşanırken, şirketin son 3 aylık düşüşü de %10’u aştı. META, piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık 170 dolardan işlem görüyor.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin’in fiyatı ise 21 bin 750 dolar civarında…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl