Bitcoin neden düşüyor? 1 saatte 22 milyar dolar eridi

Bitcoin, cuma gününe düşüşle başladı. En büyük kripto para, sabah erken saatlerde 23.400 dolar seviyesinden, 1 saatte gelen 1000 dolarlık bir düşüşle 22.300 dolar seviyesine indi. Bitcoin'in piyasa değerinden de bu süre içerisinde 22 milyar dolar silindi.

Kripto bankası Silvergate’in SEC’ye sunması gereken raporu verememesi ve erteleme talep etmesiyle başlayan süreç dün akşam saatlerinde daha da karmaşık bir hal aldı. Önce Coinbase ve Circle şirketleri, daha sonra ise Crypto.com ve Bitstamp borsaları, Silvergate ile olan finans bağlarını kopardıklarını duyurdular.

En çok Bitcoin tutan şirket olarak bilinen MicroStrategy de açıklama yaptı ve Silvergate’de hiçbir varlığının bulunmadığı bilgisini verdi. Mart 2022’de Silvergate’den 205 milyon dolarlık kredi aldığını belirten şirket, Silvergate’in iflası durumunda kredi şartlarının da değişmeyeceğini belirtti.

Silvergate konusunda yaşanan belirsizlikler ise sabah saatlerinde Bitcoin’de sert ve kısa süre içerisinde gelen bir düşüş getirdi. En büyük kripto para yaklaşık 1 saat içerisinde 23.400 seviyelerinden 22.300 doların da altına indi. Bu süre içerisinde Bitcoin’in piyasa değerinden de 22 milyar dolar silindi.

Hatırlanacağı üzere uzmanlar bir süredir, Bitcoin’in iki ay üst üste yükseliş gösterdiği dönemlerin ardından genelde düştüğü yönünde uyarılarda bulunuyorlardı. Yıla 16.500 dolar seviyesinde başlayan Bitcoin, bu fiyata göre hala %35 yukarıda…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl