Avrupa Merkez Bankası: Bitcoin’i düzenlemek önceliğimiz değil

Üst düzey bir yetkiliye göre Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin regüle edilmesi, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) önceliği olmaktan uzak.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin regüle edilmesi, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) önceliği olmaktan uzak.

CNBC’ye konuşan merkez bankasının denetleme kurulu başkanı Daniele Nouy, “Konuyu düzenleyici bir bakış açısıyla araştırıyoruz, gerekli görülürse bir şeyler yapacağız fakat şu an yapılacak işler listemizde üst sıralarda yer almıyor.” dedi.

Yine de Nouy, ECB’nin ABD menkul kıymet borsalarında vadeli Bitcoin sözleşmeleri gibi yeni riskler ortaya çıktığında kripto para birimlerine göz kulak olmak ihtiyacı doğabileceğini söyledi.

‘Sınırlı istek’

Bitcoin son günlerde büyük bir düşüş gösterdi ve Kasım ayının ortasından bu yana ilk kez 6 bin doların altına geriledi. Bugün kripto para birimleri piyasasının yeniden istikrar kazanmasıyla birlikte 8 bin doların üzerine çıktı.

ECB Başkanı Mario Draghi, Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, bankasının kripto para birimlerinin potansiyel finansal riskleri üzerine çalıştığını ifade etti. Başkan, bunun yanı sıra Avrupa bankalarının Bitcoin gibi kripto para birimleri için ‘sınırlı istek’ gösterdiğini belirtti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl