Faruk Eczacıbaşı: Bitcoin, finans dünyasını tepetaklak edecek özelliklere sahip

TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Bitcoin ve kripto paraların finans dünyasının kurallarını tepetaklak edecek özelliklere sahip olduğunu söyledi.

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı, TBV’nin liderliğinde başlatılan Blockchain Türkiye Platformu’nun dün Zorlu Center’da düzenlenen lansman buluşmasında Blockchain ve kripto paralarla ilgili konuştu.

Eczacıbaşı, iş hayatındaki 40 yıllık yaşam öyküsünü 20-20 olmak üzere ikiye ayırdığını, ilk 20 yılda bir sanayi kurumu olarak bu dünya içinde çok fazla değişiklik yapmaksızın üçer beşer yıllık planlarla hayatlarını idame ettirmeye çalıştıklarını söyledi. İkinci 20 yılın sonuna geldiğinde hayatın çok değiştiğini vurgulayan Eczacıbaşı, “Bilgisayarların kucağa düşmesi veya internetin ortaya çıkması aşamasından bu yana adım adım şu ana geldik. Yaratıcı yıkıcılık veya yıkıcı yaratıcılık olarak Türkçe’ye tercüme edilen ‘disruption’ kavramı hayatımızda yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Eczacıbaşı, sözlerinin devamında Uber ve Airbnb’yi örnek göstererek Uber’in taksi alışkanlığını değiştirdiğini, Airbnb’nin ise oteller kavramını tepetaklak ettiğini söyledi.

Google’ın da haber ve bilgi alma alışkanlığını kökünden değiştirdiğini belirten Eczacıbaşı, “Bundan 10 yıl önce Bitcoin ortaya çıktı ve kısa bir süre sonra ne olduğunu duyduk. Blockchain ve Bitcoin’in ‘disruption’ kavramının en iyi örneği olduğunu düşünüyorum. Zaman içinde gördük ki Bitcoin ve kripto paralar finans dünyasının kurallarını tepetaklak edecek özelliklere sahip. Tabii ki henüz bu durum gerçekleşmedi fakat etme tehdidiyle karşımızda.” şeklinde konuştu.

Eczacıbaşı, daha sonra yalnız Türkiye’de değil, bütün dünyada bu yeni kavramlara olan aşırı talebi karşılayabilecek ve bunları bir tehlikeden fırsata çevirebilecek bir olanak haline getirmeleri gerektiğini, BKM ile böyle bir altyapı oluşumu yapmalarının temel nedeninin bu olduğunu söyleyerek “Eğer biz bu fırsatları de değerlendirebilecek yaratma ve kullanma ortamını oluşturursak bilinmezliğin getirdiği tehdidi minimuma indirmeyi başarırız.” dedi.

TBV liderliğinde kurulan ve Haziran ayında duyurulan Blockchain Türkiye Platformu, 32 üyeye ulaştığını duyurdu. Platformun üyeleri arasında Albaraka, Akbank, Garanti, Ford Otosan, Kuveyt Türk, Pegasus, Turkcell, YapıKredi ve TEB gibi şirketler bulunuyor.

→ ETHER KARŞI BAHİSLERİ YENİ BİR REKOR DÜZEYE ÇIKTI

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl