Edirne’de kaçak elektrikle Bitcoin madenciliğine polis baskını

Edirne'nin Meriç ilçesine bağlı bir köyde kaçak elektrik kullanılarak Bitcoin madenciliği yapıldığı tespit edildi.

Keşan Online‘da yer alan habere göre, Edirne’nin Meriç ilçesine bağlı Kavaklı Köyü’nde kaçak elektrik kullanılarak Bitcoin üretilen bir evde arama gerçekleştirildi. Arama sonucunda Bitcoin üretmek için kullanılan cihazlara el konulurken ev sahibi A.Ö. hakkında kaçak elektrik kullanmaktan işlem yapıldı.

İhbar üzerine harekete geçen Keşan Emniyet Müdürlüğü ekipleri, dışarıda bulunan trafodan eve kaçak bir şekilde kablo çekildiği, Bitcoin madenciliği cihazlarının buradan elde edilen güçle çalıştırıldığını belirledi. Ayrıca düzeneğin A.Ö.’nün akrabası olan O.B. tarafından kurulduğu ve bu kişinin Bursa’nın Bandırma ilçesinde bulunduğu tespit edildi. O.B. hakkında da 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu gereğince tahkikat başlatıldı.

Türkiye’de kaçak elektrikle Bitcoin madenciliği, 2017 yılının Aralık ayında da gündeme gelmişti. O dönem, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki vatandaşlardan Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’ne (DEDAŞ), kaçak elektrikle Bitcoin madenciliği yapıldığı ihbarında bulunulduğu öne sürülmüştü.

Öte yandan Almanya, Tayvan ve Çin dahil olmak üzere son dönemde dünyanın dört bir yanından kaçak elektrikle Bitcoin madenciliği yapıldığına dair pek çok haber ortaya çıktı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl