Bitcoin ülkesi El Salvador 800 milyon dolar ödedi: Bukele’den tepki

Dünyada Bitcoin'i resmi para ilan eden ve bu yüzden IMF ve Dünya Bankası tarafından adeta dışlanan El Salvador, Ocak ayında vadesi dolan 800 milyon dolarlık tahvil ödemesini yaptığını açıkladı. Resmi bilgi başkan Bukele ve maliye bakanı Zelaya'dan gelirken, Bukele kişisel Twitter hesabından medyaya tepki gösterdi.

Latin Amerika ülkesi El Salvador, vadesi dün dolan 800 milyon dolarlık tahvillerin ödemesinin yapıldığını duyurdu. Açıklama ülkenin maliye bakanı Alejandro Zelaya’dan gelirken bakan, “2023 yılına ait olan 800 milyon dolarlık tahvillerin ödemesini bugün faiziyle yaptığımızı duyururuz” dedi.

Ülkenin başkanlık medya ofisinden Rueters’e verilen demeçte de “El Salvador borç yükümlülüklerini her zaman karşılamaktadır” denildi.

Bukele tepki gösterdi: Yalan söylediniz, şimdi susuyorsunuz

Devlet başkanı Nayib Bukele ise Twitter hesabından geçtiğimiz sene kendileri hakkında olumsuz haberler yapan birçok medya kuruluşuna tepki gösterdi ve şunları söyledi:

“Geçen sene neredeyse tüm geleneksel medya kuruluşları bizim Bitcoin seçimimiz nedeniyle iflas edeceğimizi belirten haberler yaptılar. Bu konuda yüzlerce yazı var. IMF olmadan 2023 borçlarımızı ödeyemeyeceğimizi söylediler. Bitcoin’de zarar ettiğimizi ve bu yüzden iflasın eşiğine geldiğimizi yazdılar. O zaman bu haberleri reddettim ama tabii ki kimse inanmadı. İşte bugün 800 milyon dolarlık borcumuzu faiziyle ödedik. Tabii ki bunu da kimse haberleştirmiyor. Her zaman yalan söylediniz. Yalanlarınız ortaya çıkınca da susuyorsunuz. Kendinizi ‘sessiz modu’na alıyorsunuz”

Bukele’nin tweet’leri Binance CEO’su CZ başta olmak üzere kripto sektöründen birçok kişinin de övgüsünü aldı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl