Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin 2021’de büyük duyuru geldi: El Salvador’dan Bitcoin adımı

Bitcoin 2021’in ikinci gününde beklenen büyük duyuru geldi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i yasal para haline getirecek bir yasa tasarısını Kongre’ye göndereceğini açıkladı.

Bukele, Miami’de düzenlenen konferansa bir video aracılığıyla şu mesajı gönderdi:

“Önümüzdeki hafta, Bitcoin’i El Salvador’da yasal para birimi haline getirecek bir yasa tasarısını Kongre’ye göndereceğim. Kısa vadede bu kararın istihdama olumlu yansımaları olacak ve binlerce kişiye finansal erişim sağlamaya yardım edecek.”

Bukele, bu mesajın öncesinde ise şöyle konuştu:

“Büyük fikirler güzeldir ve son derece güçlüdür. Fakat, her güzel şey gibi kırılgan olabilirler. Küçükken hep gelecek ile ilgili hayaller kurardık ve muhtemel olasılıklar için heyecanlanırdık. Ayrıca, gelecek için heyecanlanır ve parçası olmak için can atardık. Lakin, şimdi gelecek konuşulduğunda aklımıza gelenler iklim tehlikesi, açlık, kaos… Geleceği kendimizin oluşturduğu fikrinden uzaklaşmaya başladık. Biz, insanlık olarak, hayal ettiğimiz her şeyi gerçekliğe kavuşturabiliriz. Bu, bizi diğer canlılardan ayıran en büyük fark. Buradan yola çıkarak El Salvador’u geleceğe dahil edeceğiz. Bizi biz yapan yapıtaşlarından bir tanesi de tarihten ve dünyadan bize en uygun fikirleri duyarlı bir şekilde yaşantımıza dahil edebilmemizdir. Bitcoin’in bu fikirlerden bir tanesi olduğunu düşünüyorum.”

Bukele, konuşmasında ayrıca merkez bankalarına da değindi ve merkez bankalarının kararlarının El Salvador’un ekonomik istikrarına zarar verebileceğini söyledi:

“Merkez bankaları, giderek El Salvador’un ekonomik istikrarına zarar verebilecek eylemlerde bulunuyor. Merkez bankalarının bu olumsuz etkisini azaltmak için herhangi bir merkez bankası tarafından kontrol edilemeyen arza sahip bir dijital para biriminin dolaşımına imkan tanınması gerekli hale geliyor.”

Şimdi, zamanla diğer ülkelerin de El Salvador örneğinden hareketle benzer adımlar atıp atmayacağı merakla bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl