Bitcoin, 2018’de 50,000 dolara nasıl ulaşabilir?

Bazı kripto para analistlerinin öne sürdüğü gibi Bitcoin'in 2018 yılı içinde 50,000 dolara ulaşma olasılığından ciddi anlamda söz etmek için neler olmalı?

“Spook” adlı online takma adı ile tanınan bir serbest yatırım fonu al-satçısı ve Bitcoin araştırmacısı, basit bir Bitcoin fiyat tahmini çizelgesi yayınladı ve 2018’in sonunda 50 bin dolar gibi ciddi bir öngörüde bulundu.

Bitcoin, son dokuz yılda benzer ayı döngüleri yaşadı. Lider kripto para, 2014’te geçmiş yıllardaki en kötü düzeltme dönemini gördü ve yıl boyunca yüzde 80’in üzerinde düştü.

Esasen bir anlamda 2018, 2014 düzeltmesinin hızlandırılmış bir versiyonuydu ve her iki düzeltmenin de konsept açısından benzer olduğu, çünkü her iksinin de bireysel ya da kurumsal yatırımcılar balonunun patlaması sonucu meydana geldiği söylenebilir.

Bitcoin, tarihsel olarak yüzde 70-90 arasında bir düzeltme yaptıktan sonra büyük marjlarla yukarı doğru büyüme eğiliminde. Bitcoin, şimdiye dek hep piyasanın geri kalanı ile birlikte yeni destek seviyelerine ulaşmak için tüm zamanların en yüksek seviyelerini geçti.

Kripto para piyasasının bu eğilimi ve Bitcoin’in kısa sürede büyük kazançlar ve kayıplar kaydetme eğiliminden dolayı BKCM’nin kurucusu Brian Kelly gibi önemli kripto para yatırımcıları, yatırımcıların bir yıl içinde 10 ya da 20 kat artış beklemeleri halinde yüzde 50 ila 80 arasında bir kaybı göze almaları gerektiğini söylüyorlar.

Spook tarafından sağlanan grafik, Bitcoin’in dibini 6000 dolar kabul ederek bir numaralı kripto paranın 2018 sonunda 50,000’e ulaşacağını, ardından 20,000’e düşeceğini varsayıyor.

Bazı uzmanların öne sürdüğü gibi Bitcoin’in 3000-5000 aralığına düşmesi halinde grafiğin 2018’de gerçekleşmesi olasılık dışı. Bununla birlikte Bitcoin’in son dokuz yıldaki eğilimi gereği, bu grafiğin bir sonraki boğa rallisinde görülmesi ve fiyatın daha sonra yüzde 70-80 oranında gerilemesi muhtemel.

Büyük bahis: ETF

Bilindiği gibi dünyanın en büyük opsiyon borsası olan CBOE, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için başvuru yaptı. CBOE’nin daha önce Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri için onay aldığı düşünüldüğünde diğer faktörlerle birlikte bu başvurunun da onay olasılığının yüksek olduğu söyleniyor.

Ayrıca geçtiğimiz yıl ETF’sinin SEC tarafından reddedildiği SolidX, onaylanma şansını artırmak için VanEck ile ortaklık kurdu.

Bir ETF’nin onaylanması, kripto paralar konusunda yasal düzenlemede yapılan bir değişiklik veya büyük bankaların kripto para saklama hizmetleri sunma konusundaki ani değişimi, kripto para piyasasının 2018’in sonunda yukarı yönlü hareketler yaşamasını sağlayabilir.

Geçtiğimiz Mayıs ayında dünyanın en büyük geleneksel borsası New York Menkul Kıymetler Borsası’nın ana şirketi ICE’nin, kripto para saklama hizmeti sunmaya hazırlandığına ilişkin haberlerin yayınlanması üzerine Brian Kelly şöyle demişti:

“Şimdiye dek kurumsal yatırımcılar kripto para saklama çözümleri bulmakta güçlük çektiler. Eğer ICE, SEC uyumlu bir saklama çözümüne sahip olursa bu barajın kapaklarının açılmasını sağlayacak.”

Bu üç durumdan biri, 2018’in sonundan önce meydana gelirse ve piyasanın momentumu yeterli hacimle birlikte desteklenirse 2018’de Bitcoin’in 50,000 dolar değerine ulaşması konusunda bir ihtimal olabilir. Elbette, hiçbir şey garanti edilemez.


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Burada aktarılan analistlerin ifade ettiği tüm görüşler sadece kendi fikirleridir ve Uzmancoin ile içeriğin yazarının görüşlerini yansıtmaz. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl