Bitcoin, bu yıl 50 bin dolara nasıl ulaşabilir?

Bitcoin, geçtiğimiz yıl 20 bin dolara yükseldiğinde 2018 sonunda 50 bin doları bulacağı konuşulmaya başlanmıştı. Peki bu nasıl gerçekleşebilir?

“2018’in sonuna kadar Bitcoin 50 bin dolar, Ethereum 5 bin dolar olacak” Bu, geçtiğimiz sene Bitcoin’in meteorik yükselişinden bu yana her tarafta konuşulan şeydi. 2018 yılıyla birlikte Bitcoin ve diğer kripto paralarda sert düşüşler gördük. Bitcoin, 6 bin doların altına kadar geriledi. Bu sırada ise Bitcoin‘in 0’a yaklaşma olasılığı konuşuluyordu. Bunlar bir yana Bitcoin, geçen yıl söylenildiği gibi, bu yıl 50 bin dolara nasıl ulaşabilir?

McAfee Teorisi

John McAfee, dünyanın en büyük kripto para madencilerinden biri olduğunu iddia etti ve bir matematikçi olarak kripto paranın güzelliğini anladığını söylüyor. Ayrıca McAfee, Bitcoin 2020 yılına kadar 1 milyon dolar olmazsa televizyona çıkıp penisini yiyeceği bahsi ile de biliniyor.

McAfee’nin bu inancının arkasında şu faktörler var:

-BTC bir itibari para değildir ve sınırlı sayıda vardır.

-Tek bir Bitcoin oluşturmak için hesaplama zorluğu giderek artıyor ve buna bağlı olarak da elektrik maliyeti yükseliyor.

-Ortaya çıkarılan her bir BTC için proof of work algoritmasından dolayı yoğun bir donanım gücü kullanılıyor, bu nedenle doğal bir değeri var.

-BTC’ye değer katan diğer şey ağın büyüklüğüdür. Ağa daha fazla kişi katıldıkça coin’in değeri de artar.

-Ayrıca BTC’ye daha fazla itibari para aktığında değeri yükselir.

McAfee’nin, halk nezdindeki algısı “çılgın ve tuhaf biri” olsa da bu düşünce mantıklı. Bununla birlikte tüm bildirilerinde şimdiye kadar sözü edilen rakamlarla ilgili hiçbir deneysel muhakame olmadı.

Coincheckup verileri

Coincheckup, kripto para birimleri ve araştırmaları için standardize edilmiş bir araştırma süreci ile ortaya çıkan bir internet sitesi. Piyasadaki kripto paraların çoğunda gerçekten yazılı kanıtlara dayanan iyi araştırmalara sahipler. Kripto üzerine 9 bin saatten daha fazla araştırma yaptıklarını iddia ediyorlar.

Bitcoin bölümlerinde Bitcoin’in 50 bin dolar değerine nasıl ulaşılabileceğini gösteren tahminlerin yer aldığı bir sekmeleri var. Veriler bir derece McAfee’nin teorisini doğruluyor. Esasen tüm dünyada dolaşımdaki ve banka kasalarındaki nakit paranın yüzde 5.5’i kripto piyasasında bulunuyor. Bu oran yüzde 32’ye ulaştığında Bitcoin, 50 bin dolar olacak.

Genellikle şirketlere ait vadesiz hesapları değerlendirmeye başladığımızda işler daha da ilgi çekici hale gelir. Finansta para arzı M1 ve M2 denen iki araçla ölçülüyor. M1, ekonomideki nakit para, vadesiz mevduat ve çeklerin toplamını ifade ediyor. M2 ise M1’e ek olarak tasarruf ve kısa dönem vadeli mevduatların toplamı anlamında kullanılıyor. M1 para arzına göre dünyadaki itibari paranın yaklaşık yüzde 1’i kripto piyasasında. Bu oran yüzde 4’ten biraz fazla olursa Bitcoin, 50 bin doları geçecek.

M2 para arzına göre ise dünyadaki paranın yüzde 1’i bile kripto piyasasında olsa fiyat 23 bin dolara ulaşacak.

Anaakım adaptasyon ve kabul

Piyasa duyguları bir yana matematik oldukça basit: Genellikle Bitcoin ağına daha fazla itibari para girerse Bitcoin’in değeri yükselir. Bu nedenle ana akım kabulu oldukça önemli. Bitcoin kabul eden her yeni iş yeri bunun için bir adım, Bitcoin’e güçlü bir değer deposu olarak bakan her yeni yatırımcı oraya ulaşmasına yardımcı olacak.

Umuyoruz ki Bitcoin’e salt zengin olma aracı olarak bakmaktan ziyade insanlara finansal özgürlüğü geri verebilecek bir sistem olarak bakanların çoğaldığını görürürüz. Lehman Brothers’ın 2008’deki çöküşünden etkilenen herkes, her şeyi kontrol eden merkezi bir bankanın kusurlarına çok aşinadır.

Kaynak: itsblockchain.com

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl